Afryka przewodnik podróże ciekawostki Azja przewodnik podróże ciekawostki Ameryka Południowa przewodnik podróże ciekawostki Europa przewodnik podróże ciekawostki
preload image preload image

Duże, większe, największe.Duże, większe, największe. Przedstawiamy 10 największych budynków świata. Najwyższym wieżowcem na Ziemi jest już oficjalnie Burj Khalifa (znany wcześniej jako Burj Dubai), przyjrzyjmy się również innym gigantom, które biją rekordy wysokości....

Burj Dubai

 

Burj Dubai  ("wieża Chalify", ang. Burj Khalifa) 828 m Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie


Burj Khalifa w Dubaju, najwyższy budynek świata zaprojektowany przez pracownię Skidmore, Owings i Merrill. SOM jest także autorem warszawskiego wieżowca Rondo 1. Wieżowiec ma 828 metrów wysokości, może pomieścić 35 000 ludzi Na 160 poziomach, znajduje się hotel, mieszkania, biura i kilka basenów, z czego jeden (odkryty) na 76 piętrze.

Taipei 101

Taipei 101    508 m Taipei, Tajwan 


Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Postmodernistyczna architektura budowli łączy w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, nawiązując zarówno do azjatyckiego kręgu kulturowego, jak i trendów ogólnoświatowej architektury. Taipei 101 wyposażony jest w systemy zabezpieczeń zdolne oprzeć się trzęsieniom ziemi i huraganom, często nawiedzającym tę część świata. Wielopiętrowe centrum handlowe przylegające do wieżowca mieści setki markowych sklepów, restauracji oraz klubów. Pokaz fajerwerków wystrzeliwanych z budowli stał się stałym elementem relacji telewizyjnych z obchodów Nowego Roku, wieżowiec na dobre wniknął też do kultury masowej – pojawia się często w filmach, programach telewizyjnych, drukowanych publikacjach, grach komputerowych i przy wielu innych okazjach.

 

Nazwa wieży nawiązuje nie tylko do liczby jej pięter, lecz także do położenia budynku w dzielnicy międzynarodowego biznesu w Tajpej (posiada ona kod pocztowy zawierający liczbę 101).


Shanghai World Financial Center

Shanghai World Financial Center 492 m Shanghai, Chiny


Najbardziej charakterystycznym elementem wieżowca jest otwór w budynku, który najpierw miał być okrągły i mieć w środku diabelski młyn, jednak z powodu protestów, wywołanych skojarzeniami okrągłego otworu z flagą Japonii, w połowie 2005 roku zdecydowano się na otwór w kształcie trapezu o szerokości 50 metrów. Na przedostatnim, 100 piętrze, znajduje się tam zewnętrzny taras widokowy otwarty dla turystów.

 

Na piętrach 79-93 mieści się hotel Shanghai Park Hyatt.

 

Budowa SWFC była finansowana również przez wiele zagranicznych firm i banków: głównie japońskich, europejskich oraz amerykańskich. Koszt budowy wyniósł około $1.25 miliardów USD (więcej niż 4 miliardów zł).

 

Łączna powierzchnia budynku wynosi 377 300 metrów kwadratowych. W budynku znajdują się biura, hotel, a nawet muzeum.


International Commerce Centre

 

International Commerce Centre 484 m Hong Kong, Hong Kong 


wieżowiec w regionie Koulun, w Hongkongu, w Chinach. Budynek posiada 118 kondygnacji, a jego wysokość wynosi 484 metry. Budowa wieżowca skończyła się w 2010 roku i trwała blisko 8 lat. Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox. Na 118 piętrze znajduje się najwyżej położony basen na świecie.


Petronas Tower

Petronas Tower 1 & 2   452 m Kuala Lumpur, Malezja


bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004.

Obie wieże mają łącznie 76 wind, do transportu używanych jest 29 dwupoziomowych wind i 10 ruchomych schodów, poza tym obie wieże na wysokości 41 i 42 piętra, czyli na wysokości 170 metrów połączone są ze sobą zewnętrznym mostem o długości 58,5 m. Windy zabierają jednorazowo 26 osób.


Nanjing-Greenland-Financial-Center

 

Nanjing Greenland Financial Center 450 m Nanjing, Chiny


Greenland Square Zifeng Tower – wieżowiec w Nankinie, w Chińskiej Republice Ludowej. Wysokość budynku wynosi 450 m co czyni go drugim, po Shanghai World Financial Center, najwyższym wieżowcem w Chinach. Został otwarty w kwietniu 2010 roku.

 

sears tower chicago

Willis Tower (Sears Tower)   442 m Chicago, USA 1973


wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.

 

 • cały budynek ma masę ponad 200 500 ton, w tym 76 000 ton stali; jest pokryty ogniotrwałym aluminium barwionym na czarno,
 • wnętrza Willis Tower mają ponad 418 tys. metrów kwadratowych powierzchni,
 • budynek obsługują 104 szybkie windy zgrupowane w 3 pionach oraz 18 ruchomych schodów,
 • łącznie w budynku jest zainstalowanych około 16,1 tys. okien z przyciemnionymi szybami, które 8 razy w roku są myte przez sześć automatycznych zmywarek,
 • co roku Willis Tower odwiedza ponad 1,5 miliona turystów,
 • podczas silnych wiatrów, wierzchołek gmachu może odchylać się o 90 centymetrów od pionu,
 • z kondygnacji widokowej znajdującej się na 103 piętrze, w pogodne dni, widoczność przekracza 80 km co sprawia, że poza Illinois w którym Willis Tower się znajduje, można oglądać trzy sąsiednie stany: Indianę, Michigan i Wisconsin, co spowodowane jest niedalekim położeniem tych stanów od wieżowca Willis Tower.
 • rocznie w budynek uderza od 400 do 500 piorunów.


guangzhou-west-tower

Guangzhou West Tower 440 m Guangzhou, Chiny  2009
jin-mao-tower-picture

Jin Mao Tower   421 m Shanghai, Chiny 1998


to drapacz chmur znajdujący się w Chinach w Szanghaju, w dzielnicy Pudong. Zawiera biura oraz hotel Grand Hyatt. Jest on obecnie drugim pod względem wysokości budynkiem w Chinach, piątym budynkiem na świecie co do wysokości dachu i siódmym budynkiem na świecie co do wysokości iglicy.

Wiele elementów konstrukcji budynku nawiązuje do cyfry 8, postrzeganej w chińskiej kulturze jako liczba przynosząca szczęście:

 •     88 pięter (93 jeśli policzyć piętra połączone z iglicą)
 •     Budynek podzielony na 16 segmentów, z czego każdy jest o 1/8 krótszy niż 16-piętrowa podstawa
 •     Główny rdzeń budynku ma kształt ośmiokąta
 •     Rdzeń otoczony jest 8 wysokimi kolumnami z kompozytów oraz 8 stalowymi kolumnami zewnętrznymi
 •     Zestaw ośmiu dwupiętrowych kratownic łączy kolumny z rdzeniem dla zapewnienia większej wytrzymałości

Struktura budynku może wytrzymać tajfunowy wiatr o prędkości nawet 200 km/h (szczyt może odchylić się o maksymalnie 75 centymetrów) oraz trzęsienia ziemi o skali do 7 stopni w skali Richtera. Również konstrukcja kratownic absorbuje wstrząsy.


Two-International-Finance-Centre-4

 

Two International Finance Centre 415 m Hong Kong, Hong Kong  2003

Two International Finance Center, znane także jako 2IFC ma 415 metrów wysokości. Liczba jego pięter (88) jest w tutejszej kulturze uznawana za niezmiernie szczęśliwą. Są tu też 22 piętra handlowe. Wieżowiec jest zaprojektowany w ten sposób aby mieścić firmy zajmujące się finansami. Dla przykładu mieści się tu siedziba HKMA (Hong Kong Monetary Authority), które jest ulokowane na 55 piętrze. Spodziewa się, że budynek jest w stanie pomieścić nawet 15 000 osób.

Financial Times, HSBC i Cathy Pacific umieściły swoje reklamy na fasadzie biurowca pomiędzy październikiem a listopadem 2003 roku, rozciągnięta na ponad 50 pięter. Pokrywała ona 19 000 metrów kwadratowych powierzchni i była długa na 230 metrów. Była to największa reklama umieszczona na wieżowcu do tej pory na świecie. 2IFC został przedstawiony w filmie Tomb Rider.Liczba 88 pięter ma w tym wypadku specjalne znaczenie, jako że 8 jest uważana za szczęśliwą w chińskiej kulturze ponieważ brzmi jak słowo „powodzenie”.
Trump International Hotel and Tower Chicago

Trump International Hotel and Tower 415 m Chicago, USA  2009


znany także jako Trump Tower Chicago - wieżowiec zaprojektowany przez Adriana Smitha znajdujący się w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Jego budowa rozpoczęła się w 2005 roku. Budynek w 2008 roku osiągnął docelową wysokość 423,4 metrów. Konstrukcja została oddana do użytku w 2009 roku.

Trump Tower Chicago jest drugim co do wysokości wieżowcem w Chicago i w Stanach Zjednoczonych (po Willis Tower). Po oddaniu do użytku nowojorskiego Freedom Tower w 2013 roku, spadnie na 3 pozycję w USA. Natomiast na liście najwyższych budynków na świecie znajduje się obecnie na 11 pozycji.

Wieżowiec posiada 98 kondygnacji. Powierzchnia całkowita wszystkich pomieszczeń wynosi 242 000 m². Całkowity koszt budowy biurowca wyniósł 847 milionów dolarów (USD).

Właścicielem biurowca jest konglomerat The Trump Organization należący do amerykańskiego biznesmena, miliardera Donalda Trumpa.


 

 źródło: www.budowle.pl/

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Azja - kontynent rekordów

Azja to największy kontynent Ziemi (44 mln km2). Znajduje się prawie w całości na półkuli północnej, z wyjątkiem Archipelagu Malajskiego, leżącego częściowo na półkuli południowej. Rozciągłość południkowa kontynentu wynosi 8500 km...

Riwiera Turecka

RIWIERA TURECKA Południowe wybrzeże Turcji to nieskończenie długie odcinki złocistych plaż z małymi zatoczkami, w których można zaczerpnąć kąpieli słonecznej oraz poczuć na sobie ciepło wody Morza Śródziemnego... Charakter antycznych miast...

Black Ivory Coffee - najdroższa kawa świata

Black Ivory Coffee, to jedna z najdroższych kaw świata, bo za filiżankę trzeba zapłacić aż 50 dolarów. Przy jej produkcji pracuje stado tajskich słoni, z których odchodów wydobywane są najlepsze...

Wycieczki fakultatywne Tunezja

Tunezja to niewielki kraj położony w północnej Afryce. Mimo swojej małej powierzchni ma wiele do zaoferowania turystom. Fascynuje bogatą historią i kulturą, zachwyca różnorodnością przyrody, imponuje wspaniałymi...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Wycieczki fakultatywne Rodos

Greccy bogowie kochają Rodos! Helios, bóg słońca obdarował wyspę rekordową liczbą pogodnych dni, co przyciąga wielu turystów. Posejdon – władca mórz dba o krystaliczną czystość wody, Eol zapewnia...

Atrakcje turystyczne w Rio de Janeiro

Przepięknie położone miasto, wciśnięte między urwiste wzgórza a zatokę Guanabra. Charakterystycznymi punktami krajobrazu są dwa wzgórza: „Głowa Cukru” oraz Corcovado ze statuą Chrystusa. Najsłynniejszą plażą miasta jest Copacabana o długości...

EGIPT: Świątynia Abu Simbel

Świątynie znajdują się w miejscowości Abu Simbel w okręgu Muhafazah w południowym Egipcie. Miejscowość ta położona była niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu...

Amazonia

 Kraina Amazonii to nie tylko rozległy las tropikalny rozpostarty dookoła dorzecza największej rzeki na świecie. To również wciąż dziewicze tereny z ogromną ilością gatunków roślin i zwierząt oraz niewielkie osady...