Afryka przewodnik podróże ciekawostki Azja przewodnik podróże ciekawostki Ameryka Południowa przewodnik podróże ciekawostki Europa przewodnik podróże ciekawostki
preload image preload image
img size  
Najmniejsze, największe, najdłuższe, najstarsze...

Ponizej przedstawiamy kilka skrajności godnych uwagi dla miłosnika podróżowania i szeroko rozumianej turystyki.
.


 

Najdłuższy tunel drogowy
To Lardal Tunnel w Laerdal - Aurland, Norwegia. Ten mający 24,5 km długości tunek został wybudowany w latach 1995-2000 za kwotę ok 125 milionów dolarów.
 
Najdłuższy budynek
W zatoce Osaka (Japonia) na sztucznej wyspie zostało wybudowane lotnisko mające 4 km długości i 1 km szerokości. Lotnisko Kansai International Airport, do tej pory kosztowało ok 15 bilionów dolarów. Terminal na lotnisku Kansai ma 1,7 km długości, co czyni go najdłuższym budynkiem na świecie.
Najdłuższy tunel
Najdłuższym tunelem jest mający 169 km Delaware Water Supply Tunnel (Nowy Jork).

Najdłuższy tunel kolejowy
Jest nim znajdujący się w Japoni Seikan Tunnel mający 53.9 km długości. Nowo budowany tunel St. Gotthard Rail Tunnel w Szwajcarii o długości 57 km po wybudowaniu będzie posiadaczem tego rekordu.

 

Największe budynki na poduszce powietrznej
Największym budynkiem, podpartym na poduszce powietrznej jest ośmiokątny, mieszczący 80600 widzów stadion Pontiac Silverdome Stadium w Michigan (USA). Stadion ten ma wymiary: szerokość 159 m i długość 220 m. Ciśnienie powietrza podpierającego 4 ha półprzeźroczystego dachu wykonanego z włókna szklanego wynosiło 34,4 kPa. Największa hala na poduszce powietrznej o wymiarach standardowych ma 262 m długości, 42,6 m szerokości i 19,8 m wysokości. Pierwszą z takich hal zbudowano w miejscowości Lima w stanie Ohio (USA).
Najdłuższe przęsło mostu
Najdłuższe przęsło o dł. 1410 m posiada Humber Estuary Bridge w Humberside (Wielka Brytania). Jego budowę, która kosztowała 96 mln funtów, prowadzono w latach 1972-80. Wieże nośne mają 162,5 m wysokości, a zakrzywienie Ziemi powoduje, że ich szczyty są oddalone od siebie o 3,6 cm bardziej niż podstawy. Uwzględniając boczne przęsła o nazwach Hessle i Burton, most posiada dł. 2,22 km.
Największa piramida
Największą piramidą, a zarazem największym pomnikiem, jaki kiedykolwiek wybudowano, jest piramida Quetzalcóatla w Cholula de Rivadabia, 101 km na płd. - wsch. Od miasta Meksyk. Ma wysokość 54 m, a podstawa zajmuje powierzchnię prawie 18,2 ha. Jej całkowita pojemność została oszacowana na 3,3 mln m3 (piramida Cheopsa posiada pojemność 2,4 mln m3.
Największy pałac
Pałac o nazwie Istana Nurul Iman, należący do sułtana Brunei, znajdujący się w stolicy kraju Bandar Seri Begawan, został ukończony w 1984 r. za kwotę, jak się podaje, 300 mln funtów szterlingów (1,3 mld zł). Jest to największa rezydencja na świecie, składająca się z 1788 pokoj i 257 toalet. Podziemny garaż mieści 153 samochody sułtana.
Najwyższa wieża
Najwyższym budynkiem i wolno stojącą wieżą na świecie (w przeciwieństwie do masztu z odciągami) jest, warta 63 mln dolarów, wieża CN Tower w Toronto (Kanada), która wznosi się na wys. 553,34 m. Budowę wieży ukończono w 1975 r. Mająca 416 miejsc restauracja obraca się w "Podniebnej Gondoli" na wys. 351 m, skąd rozciąga się widok na wzgórza leżące w odległości 120 km.
Najdłuższy mur
Wielki Mur Chiński jest najdłuższym murem świata i ma w swojej głównej części długość 3460 km - pięć razy tyle, co odległość Przemyśl - Szczecin. Ukończony za panowania Szy Huang Ti (221-210 r. p.n.e.) ma dodatkowo 3530 km odgałęzień i rozpór. Jego wysokość waha się od 4,5 do 12 m, zaś grubość sięga 9,8 m.
Latarnia o największej mocy
Światła latarni na Empire State Building w Nowym Jorku (USA), na wys. 332 m nad Ziemią, widoczne są z odległości 130 km na lądzie i 490 km z samolotu.
Najstarsze budowle
Najstarszą znaną budowlą wykonaną przez człowieka jest nieregularny okrąg wykonany z luźno ułożonych bloków lawy. Budowla ta, zaliczana do najniższego kręgu kulturowego dolnego paleolitu, znajduje się w wąwozie Olduvai w Tanzanii i została odkryta w 1960 roku. Z zabytkiem związane są różne ślady, jak szczątki kości znajdujące się na klepisku, których wiek ocenia się na 1750000 lat. Najstarszym dotychczas odkrytym przykładem jest kompleks 21 chatek posiadających paleniska lub jamy wyłożone kamieniami otaczakami. Wykopalisko to odkryto w październiku 1965 roku na przedmieściu Nicei zwanym Terra Amata i uważa się, że budynki należą do kultury achenhańskiej istniejącej 400000 lat temu.
Najwęższy budynek
Najwęższy budynek handlowy ma szerokość 1,8 m i długość 30 m, jest nim Sam Kee Building znajdujący się przy 8 West Pender, Vancouver w Kanadzie. Został on zbudowany w 1912 roku.
Największe kamienne bloki
Znajdujące się w Stonehenge (Wielka Brytania) głazy ważą ponad 45 ton. Potrzeba było aż 550 ludzi, by zawlec je na 9. stopień. Najwcześniejsze stadium budowy rowów pod blokami datuje się na 2950 r. p.n.e.
Najstarsza piramida
Piramida Dżesera w Sakkarze (ęgipt została wybudowana ok. 2630 r. p.n.e. przez Imhotepa (nadwornego architekta faraona Dżesera). Ma wysokość 62 m.
Najmniejszy dom
XIX-wieczny domek rybaka w The Quay w Walii (Wielka Brytania) składa się z dwóch maleńkich pokoi i klatki schodowej. Ma tylko 182 cm szerokości od frontu, 309 cm wysokości i 254 cm głębokości.
Najwyższy blok
The John Hancock Center w Chicago (USA) ma 343,5 m wysokości (100 pięter); piętra 44 - 92 są przeznaczone na mieszkania. Najwyższym wyłącznie mieszkalnym blokiem jest 70-piętrowy Lake Point Tower w Chicago, który ma 195 m wysokości. Znajduje się w nim 879 mieszkań.
Najdłuższa tama
Najdłuższa na świecie jest tama na Dnieprze w Kijowie (Ukraina), oddana do użytku w 1964 r. Jej długość, mierzona przy koronie, wynosi 41,2 km.
Największy kościół
Największym kościołem na świecie jest bazylika Notre Dame de la Paix (Madonny Pokoju) w Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), ukończona w 1989 r. kosztem 100 mln funtów. Jej pow. Wynosi 30000 m3 i znajduje się w niej 7000 miejsc siedzących. Łącznie z wieńczącym ją złotym krzyżem posiada wys. 158 m. Eliptyczna Bazylika św. Piusa X w Lourdes we Francji, ukończona w 1957 r. za 2 mln ówczesnych funtów, może pomieścić 20000 ludzi pod swymi łukami gigantycznej rozpiętości. Jej dł. Wynosi 200 m.
Największe kolumny
Największe kolumny konstrukcyjne mają 21 m wysokości i znajdują się w Sali Kolumn w Świątyni Amona w Karnaku, na terenie dawnych Teb, starożytnej stolicy Górnego Egiptu. Zostały wybudowane za panowania Ramzesa II (XIX dynastia), ok. 1270 r. p.n.e.
Najstarszy zamieszkany dom
Barton Manor w Pagham (Wielka Brytania) posiada elementy pochodzące z czasów saksońskich (ok. 800 r. n.e.).
Najdłuższy most
The Second Lake Pontchatrain Causeway, Który został ukończony 23.03.1969 r. i łączy Mandeville i Matairie w Luizjanie (UA), ma dł. 38,42 km.
Most położony najwyżej nad wodą
Most, w którym jezdnia znajduje się w największej odległości od lustra wody, zbudowano nad wąwozem Royal Gorge, w którym płynie rzeka Arkansas (stan Kolorado, USA). Most leży 321 m nad poziomem wody. Jest to most wiszący, którego główne przęsło ma 268 m. Został oddany do użytku w 1976 r. Najwyższym mostem kolejowym na świecie jest wiadukt Mala Reka w Kolaśinie na trasie Belgrad - Bar. Ma on 198 m wysokości i został otwarty w 1976 r
Najdłuższy menhir (podłużny kamień, ustawiony pionowo w Ziemi)
Najdłuższym znanym menhirem jest Grand Menhir Brisé w Locmariaquer w Bretanii (Francja). Pierwotnie miał on 18 m wysokości i ważył 300 t, lecz obecnie rozpadł się na cztery części.
Najwyżej położone budynki
Najwyżej położone budynki mieszkalne znajdują się na forcie Basisi, na przełęczy Mana (31°04'N, 79°24'E) na granicy indyjsko-tybetańskiej. Wybudowano je na wys. 5990 m. W kwietniu 1961 r. Odkryto trzypokojową chatę na wys. 6600 m. na Cerro Llullaillaco (6723 m), na granicy argentyńsko-chilijskiej, która, jak się uważa, pochodzi z późnego okresu podkolumbijskiego (ok. r. 1480
Największa rezydencja
Największą nie należącą do władcy rezydencją jest zamek St Emmeram w Regensburgu (Niemcy), który posiada 517 pokoi o łącznej powierzchni 21460 m2. Zamek należał do niedawno zmarłego księcia Johannesa von Thurn und Taxis, którego rodzina korzystała tylko z 95 pokoi. Wartość obiektu szacuje się na ponad 336 mln marek niemieckich.
Najkosztowniejsza budowla
Całkowite koszty oddanego do użytku w 1994 r. międzynarodowego lotniska Kansai (Japonia) wynosiły 10 mld funtów szterlingów (43 mld zł). Projekt przewidywał m.in. zbudowanie w Zatoce Osaka sztucznej wyspy o wymiarach 4,27 x 1,25 km. Wsparto je na milionie pali, których wykonanie zajęło pięć lat. Budynek lotniska zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano i brytyjskiego konstruktora Petera Rice'a.
Najwyższa tama
Tama Nurek na rzece Waksz w Tadżykistanie jest obecnie najwyższą (wys. 300 m) tamą na świecie.

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

12 niesamowitych centrów handlowych

Z biegiem lat powstają coraz bardziej wymyślne centra handlowe. Można tam nie tylko zrobić zakupy czy dobrze zjeść. W tych najnowocześniejszych można zwiedzać repliki atrakcji turystycznych z najsłynniejszych miast świata...

Wycieczki Indie

Indie to kraj kontrastów gdzie przepych i bogactwo kontrastuje ze slumsami i bezdomnymi. Hasło wycieczki Indie dla typowego turysty kojarzą się ze słoniami, królewskimi pałacami, tłumami w środkach komunikacji miejskiej...

Wyspy Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka to archipelag 15 wysp leżących na Oceanie Atlantyckim, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Afryki Zachodniej. Dziesięć z nich o pochodzeniu wulkanicznym jest często odwiedzane przez turystów...

Kilka rekordów...

  Najmniejsze, największe, najdłuższe, najstarsze... Ponizej przedstawiamy kilka skrajności godnych uwagi dla miłosnika podróżowania i szeroko rozumianej turystyki. .

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Wycieczki fakultatywne Tunezja

Tunezja to niewielki kraj położony w północnej Afryce. Mimo swojej małej powierzchni ma wiele do zaoferowania turystom. Fascynuje bogatą historią i kulturą, zachwyca różnorodnością przyrody, imponuje wspaniałymi...

Black Ivory Coffee - najdroższa kawa świata

Black Ivory Coffee, to jedna z najdroższych kaw świata, bo za filiżankę trzeba zapłacić aż 50 dolarów. Przy jej produkcji pracuje stado tajskich słoni, z których odchodów wydobywane są najlepsze...

Kuchnie Świata: PERU

Kuchnia Peru wygląda nieco inaczej na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, a nieco inaczej w Andach. Czym wyżej w góry tym mniej dań rybnych, a więcej mięsnych. Jako, że jest to nasz...

Zwiedzanie Madrytu

Madryt jest prawdziwą gratką dla miłośników zwiedzania. Z tego powodu właśnie loty do Madrytu stają się tak popularnym kierunkiem. Nie jedynym z resztą, nie mniej popularne są bilety lotnicze do...