europa

Lizbona jest stolicą i jednocześnie największym miastem oraz centrum gospodarczo-finansowym Portugalii. Miasto zamieszkuje ponad 560 tys. ludzi, przy czym w całej aglomeracji lizbońskiej mieszka ponad 2,6 mln osób. Stolica Portugalii została podzielona na 53 gminy, ale co ciekawe, w związku z tym podziałem nie istnieją tablice rejestracyjne z kodem tego miasta.

Miasto leży na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem Tagu. Położenie oraz bliskość oceanu i rzeki sprawiają, że z każdego punktu widokowego czy wieży rozpościera się niezwykły widok na okolicę. Lizbona oferuje niezliczoną ilość atrakcji turystycznych i kulturalnych, mnóstwo doznań kulinarnych i sportowych, niezwykłe miejsca i zaułki, co w połączeniu z przyjaznym klimatem sprawia, że jest coraz popularniejszym miejscem na mapie Europy.


Na każdym kroku można podziwiać fasady pokryte ceramicznymi płytkami (azulejo), a wąskie uliczki wyłożone kostką brukową zaprowadzą,m praktycznie z każdego miejsca prowadzą do malowniczej dzielnicy Alfama. Lokale z pełną uczuć, muzyką Fado oraz modne kluby to stały element dzielnicy Bairro Alto. Drogie zakupy na prestiżowej ulicy handlowej Rua Garrett oraz historyczne fasady to z kolei wizytówki dzielnicy Chiado.

Miejsca godne polecenia:

{slide=Torre de Belém - Wieża Betlejemska}
Praça do Império - www.mosteirojeronimos.pt

Torre de Belém jest doskonałym przykładem XV architektury militarnej w tzw. stylu manuelińskim oraz symbolem złotego wieku odkryć i ówczesnej potęgi militarnej Portugalii.

Wieża wybudowana została w latach 1515-1520, według projektu Fernando de Arrudana z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego.

Zdobienia cechują dwa charakterystyczne dla tego okresu motywy: przedstawiająca kulę ziemską rozeta oraz krzyż templariuszy, którzy odegrali istotną rolę w portugalskich podbojach. Pierwotnie wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, była także punktem orientacyjnym dla wracających do Portugalii żeglarzy. W okresach późniejszych była wykorzystywana jako więzienia.

W 1983 Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia:
Od wtorku do niedzieli:
od maja do września 10:00 -18:00
od października do kwietnia 10:00- 16:30

{/slide}
{slide=Mosteiro dos Jerónimos - Klasztor Hieronimitów}
Praça do Império - www.mosteirojeronimos.pt

Budowę, znajdującego się w dzielnicy Belem, Klasztoru rozpoczęto w 1502 roku z polecenia króla Manuela I Szczęśliwego. Trwała ona ponad wiek i pochłonęła ogromne wydatki. Prace prowadzone były m.in. przez: Diogo de Boitaca`e, (1460-1528); Joao de Castilho (1475-1552); Diogo de Torralva (1500-1566); Jerónimo de Ruao (1530-1601).

Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, będącego połączeniem gotyku i renesansu. Krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych w Portugalii. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna ilością zdobień, wśród których znajdują się m.in.: karawele, liny kotwice, wodorosty i korale.

Styl manueliński - to styl architektoniczny późnego gotyku, łączący gotyk z rzeźbami o morskich motywach i elementami orientalnymi. Przykładem może być Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Betlejemska z Belem.Do roku 1934, klasztor był pod opieką zakonu Św. Hieronima stąd jego nazwa. W klasztorze znajdują się groby króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg oraz króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej. Są też tam nagrobki żeglarza Vasco da Gamy i pisarza Luisa de Camoes. Budynek upamiętnia złoty wiek portugalskich Odkryć i jest symbolem portugalskiej kultury i tożsamości narodowej. W 1984 roku Klasztor Hieronimitów wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Godziny otwarcia.
Od wtorku do niedzieli:
- od maja września 10:00-18:00
- od października do kwietnia 10:00-17:00
{/slide}
{slide=Pasteis de Belem - wyjątkowe ciateczka, tuż obok Klasztoru!}
Pasteis de belemUwaga!
Stojąc przodem do głównego wejścia do Klasztoru należy udać się w prawo, w stronę kawiarni Starbucks - a następnie minąwszy ją ok 20-30 m znajduje się jedyna na świecie piekarnia w której wypiekane są słynne ciasteczka z Belem! Kto ich nie spróbuje...będzie wprowst musiał jeszcze raz prztjechac do Lizbony w celu skosztowania tego lokalnego przysmaku!

Tradycja wypieku ciasteczekw  tym miejscu sięga aż do 1825 r o czym  można przekonac się tuż przez piekarnią - na chodniku jest grawer roku, w którym ciasteczka rozpoczęły swą historię.
{/slide}
{slide=Castelo de Sao Jorge - Zamek Św. Jerzego}
www.castelosaojorge.egeac.pt 
Zamek znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta. Zbudowany został jako forteca przez Maurów w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli wzniesionej przez Wizygotów już w V wieku. Mimo silnych fortyfikacji nie oparł się wojskom pierwszego króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcy, który zdobył zamek wraz z całym miastem w 1147 roku.
Z zamku rozpościera się niezwykły widok na całą Lizbonę i rzekę Tag.

Godziny otwarcia.
Codziennie:
- od marca do października 09:00-21:00
- od listopada do lutego 09:00-18:00

{/slide}
{slide=sé Catedral - Katedra }

Largo da Sé


Romańska katedra wybudowana w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta od Maurów. Zbudowane na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem. Niestety jest to jedna z najmniej efektownych katedr na całym Półwyspie Iberyjskim jednak dzięki temu pewnie jest tak wyjątkowa.

Godziny otwarcia:
- codziennie: 09:00 -19:00

{/slide}
{slide=Parque das naçoes - Park Narodowy}

Avenida D. Joao II - www.parquedasnacoes.pt
Utworzony na terenach wystawienniczych Expo98 Parque das naçoes to całkowicie nowa cześć Lizbony z niezwykłymi budynkami i infrastrukturą na miarę XXI wieku. Przez cały rok odbywają się tam różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne i naukowe. Do największych atrakcji parku należą: największe w Europie oceanarium, 140 metrowa wieża widokowa Vasco da Gama, biegnąca wzdłuż Tagu kolejka linowa z wagonikami, Pawilon Wiedzy czy niezwykły architektonicznie Pawilon Portugalski oraz dziesiątki innych rzeczy związanych z kulturą, nauką i wiedzą. Park otwarty jest codziennie przez cały rok, wstęp ok. 8,5€, cześć atrakcji wymaga dodatkowej opłaty.

{/slide}
{slide=Campo Pequeno / Praca de Touros}
Torreao Sul - Porta C1 - www.campopequeno.com

Touradas - portugalska wersja corridy bez zabijania byków na arenie.
Największa i najokazalsza arena walk byków (Touradas) w Lizbonie, otwarta po kilkuletniej renowacji w 2006 roku. Miejsce warte obejrzenia nie tylko ze względu na walki byków, ale także z uwagi na monumentalność i piękno tej noemauretańskiej budowli. Walki odbywają się w czwartkowe wieczory od maja do września, bilety do nabycia przy wejściu, ceny od 15€ do 75€.
{/slide}
{slide=Bairro Alto - Górne Miasto}


Jest to dzielnica wznosząca się od zachodu ponad centrum Lizbony, w której koncentruje się nocne życie miasta. Mieszczą się tam kluby fado, bary i liczne restauracje a także Instituto do Vinho do Porto (instytut Porto - mocnego, deserowego wina portugalskiego).


{/slide}
{slide=Baixa - Dolne Miasto}
Ta mieszcząca większość lizbońskich banków, biur i firm dzielnica uważana jest za arcydzieło oświeceniowej urbanistyki. Wybudowana w klasycystycznym stylu była pierwszą tego typu w Europie. Pokryta prostopadle wyznaczonymi ulicami, zaułkami, stromymi schodami i licznymi, zdobionymi mozaiką placykami jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Lizbony.
{/slide}
{slide=Elevador de Santa Justa}


 

Rua do Ouro / Rua de Santa Justa

Niezwykła, stalowa winda przypominająca neogotycką wieżę, zbudowana na początku XX wieku przez ucznia Eiffela, portugalskiego inżyniera Raula Mesniera du Ponsard. Jest niewątpliwie jednym z symboli stolicy Portugali. Jest to nic innego jak winda, która usytuowana jest na ul. Santa Justa, w Baixa. Twórca tej “nowoczesnej” budowli zapragnął zbudować coś równie wielkiego, jak jego nauczyciel - Gustave Eiffel. Jego ziszczeniem marzeń, była żelazna konstrukcja, którą
ukończono w 1902 roku.
  Czterdziesto pięciu metrowa winda miała za zadanie połączyć Dolne Miasto (Baixa) z Górnym (Bairro Alto).

Obecnie winda przewozi turystów tylko na taras widokowy
– przejście kładką jest zabronione.
Przejażdżka windą kosztuje 1.30€, a dla
posiadaczy dziennych lub okresowych biletów komunikacji miejskiej – jest
darmowa.

{/slide}
{slide=Parque Eduardo VII Estufa Fria - Park Edwarda VII}
Zlokalizowany nieopodal ścisłego centrum park nazwany został na cześć wizyty Edwarda VII w Lizbonie w 1903 roku. Cały park jest bardzo dobrze utrzymany, na jego terenie znajduje się palmiarnia i urokliwy staw. Warto się tam udać na odpoczynek po wielogodzinnych trudach zwiedzanie miasta.

Otwarty codziennie od 10:00 do 16:30
{/slide}
{slide=Ponte Vasco da Gama - Most Vasco da Gama}

Most na rzece Tag otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo '98. Jest to najdłuższy most w Europie, spinający brzegi Tagu w okolicach Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 16 km. Most składa się z sześciu pasów ruchu, za przejazd pobierana jest opłata.
{/slide}
{slide=Sintra}
Ta oddalona od Lizbony o około 35 km miejscowość uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych w całej Portugalii. Można ją określić jako położone wśród licznych wzgórz miasteczko zamków i pałaców. Do największych atrakcji należą: wzniesiony przez Maurów w IX-X wieku zamek - forteca Castelo dos Mouros, bajecznie usytuowany pałac Pena Palace, będący letnia rezydencją portugalskich królów pałac Palácio Nacional de Sintra oraz przepiękny park Serra de Sintra. W 1995 roku Sintra została wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
{/slide}
{slide=Metro}


Można śmiało powiedzieć, że większość wnętrz lizbońskiego metra jest niczym galeria sztuki. Poszczególne stacje ozdobione są dziełami współczesnych artystów inspirowanych okolicą. Szczególnie wrażenie robi najmłodsza z całego metra - czerwona linia.
{/slide}Lizbonę zdecydowanie najlepiej zwiedzać pieszo, używając od czasu do czasu komunikacji miejskiej, z racji tego, że przy głównych atrakcjach turystycznych nie ma parkingów. Dodatkowym atutem autobusów i tramwajów jest to, że dojeżdżają do wszystkich ważnych miejsc i czynią to punktualnie oraz z dużą częstotliwością.

Warto więc, przed wyruszeniem „w miasto”, wyposażyć się w plan miasta z zaznaczonym przebiegiem linii (szczegóły w dziale komunikacja miejska), a samochód pozostawić na hotelowym parkingu. Proszę pamiętać także o tym, że ścisłe centrum (Baixa) – zamknięte jest dla ruchu kołowego.

Po spacerze za dnia, polecamy przejść się po Lizbonie już po zmierzchu. Miasto jest wtedy przepięknie oświetlone i wg niektórych robi lepsze wrażenie niżeli za dnia, gdyż jak mówią miejscowi „noc przykrywa brud”.

Jeżeli jednak pomimo wszystko zdecydujemy się na wjazd samochodem do centrum – to najlepiej pozostawić go na parkingach przy Cais do Sodre, Parque Mayer, czy przy Rua da Palma. Są to parkingi usytuowane najbliżej Baixa. Blisko stąd również do zabytkowej dzielnicy Alfama, czyli m.in. Zamku Św. Jerzego. Pozostawiając samochód pamiętajmy o położeniu w widocznym miejscu biletu, pobranego uprzednio w parkomacie!

Wynajem samochodu:

W Lizbonie, jak i w całej Portugali bardzo popularny jest wynajem samochodów. Głównym miejscem, gdzie można tego dokonać jest terminal lotniska – firmy mają na nim wyznaczony specjalny sektor. Po wyjściu z odprawy należy udać się w prawą stronę. Oddziały mają tutaj najpopularniejsze firmy zajmujące się tym fachem.

AA Castanheira/ Budget 
Europcar/Europcar SA 
National/ Alamo/ Guérin Lda. 
Auto Jardim/ Auto Jardim Lda. 
Hertz/ HR, SA 
Sixt / Auro Rent Lda. 
AVIS / Sovial Lda. 

Sieć autostrad, z główną trasą łączącą Setúbal i Lizbonę z Porto, stopniowo rozgałęzia się w głąb kraju. Niedawno ukończono budowę odcinków autostrad biegnących w kierunku wschodnim - z Porto do Bragança oraz z Aveiro do Vila Real, miasta położonego przy granicy portugalsko-hiszpańskiej. Na południu kraju można już podróżować autostradą na trasie Lizbona-Algarve; droga IP1 wiedzie teraz przez wschodnią część Algarve i przechodzi przez granicę w Vila Real. Wszystkie autostrady są płatne, co zwiększa koszty podróży. Takie rozwiązanie jest jednak korzystne dla zagranicznych turystów. Ze względu na opłaty, miejscowi kierowcy unikają tych autostrad, dzięki czemu należą one najmniej zatłoczonych dróg w Europie i bez przeszkód można przejechać nimi duże odległości.

Odwrotna sytuacja panuje na mniejszych drogach, gdzie natężenie ruchu jest dosyć duże; często jedzie się bardzo wolno za sznurem ciężarówek. Oprócz tego w miastach bardzo często tworzą się korki, spowodowane rosnącą liczbą właścicieli samochodów.

Zmotoryzowanych czekają też problemy ze znalezieniem parkingu w centrach miast, zwłaszcza w Coimbrze. Jedynie najlepsze hotele posiadają własne parkingi; jednak turyści, którzy nie wynajmują tam pokoi, muszą poświęcić wiele czasu na szukanie jakiegoś innego parkingu (który przeważnie znajduje się na obrzeżach miasta, skąd do centrum trzeba wrócić na piechotę).

W Portugalii obowiązuje ruch prawostronny; ograniczenia szybkości to 60 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na terenie nie zabudowanym i 120 km/h na autostradach. Na skrzyżowaniach pierwszeństwo posiadają samochody nadjeżdżające z prawej strony, ale pod warunkiem, że nie znajduje się tam inny znak drogowy. W przypadku zatrzymania przez policję, należy okazać dokumenty najlepiej mieć je zawsze przy sobie i być uprzejmym dla policjantów....ale ta reguła jest jedną z podstawocyh na całym świecie! :)
 

Hotele w Lizbonie:

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wycieczki fakultatywne Grecja

Grecja zazwyczaj kojarzy się z lekką kuchnią oraz Akropolem ale Grecja to również ciągle nieodkryte i tajemnicze miejsca.Na pierwszy rzut oka krajobraz wysp greckich wydaje się jednolity. Wielu osobom...

Luksusowy statek Streets of Monaco

Yacht Island Design, niedawno stworzyło budzący podziw projekt “The Streets of Monaco" który przedstawia 155 m koncept jachtu mający odzwierciedlić architekturę tego miasta włącznie ze stworzeniem toru który wszyscy znają...

Najwyżej położona kolej świata

Kolej tybetańska - pociąg do Lhasy   Do 2006r, w którym została otwarta w 2006r kolej do Tybetu najwyżej położonym szlakiem kolejowym była trasa andyjskiej kolei w Peru...

Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć na Świecie. Przedstawiamy Państwu wyselekcjonowane propozycje atrakcji turystycznych na całym świecie. Czasem są to zabytki, czasem są to polecane wycieczki fakultatywne ale najważniejsze, że odwiedzenie ich...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Portugalia zabytki: zwiedzanie Lizbony

Lizbona jest stolicą i jednocześnie największym miastem oraz centrum gospodarczo-finansowym Portugalii. Miasto zamieszkuje ponad 560 tys. ludzi, przy czym w całej aglomeracji lizbońskiej mieszka ponad 2,6 mln osób. Stolica Portugalii...

PRZYDATNE: Swahili

POLSKI ...

Zwiedzanie Madrytu

Madryt jest prawdziwą gratką dla miłośników zwiedzania. Z tego powodu właśnie loty do Madrytu stają się tak popularnym kierunkiem. Nie jedynym z resztą, nie mniej popularne są bilety lotnicze do...

Dlaczego Święte krowy są święte?

W Indiach krowy żyją wśród ludzi. Nawet w dużych miastach, jak Mumbai czy Delhi, chodzą one po chodnikach, kryją się w cieniu samochodów, leżą na ulicach. Czasami zaglądają do sklepików...