Wiadukt Millau rozciąga się nad rozgległą doliną rzeki Tarn, w pobliżu miejscowości Millau, w południowej Francji. Głównym powodem budowy tego monumentalnego mostu było stworzenie autostrady łączącej europejskie stolice -- dotychczasowa przeprawa przez rzekę Tarn, w połączeniu z wąskimi uliczkami miasteczka Millau stanowiły wąskie gardło.
Autostrada z Paryża do Barcelony na południu Francji może przypominać autostradę do nieba. Przejeżdżając w okolicach Millau obserwujemy, jak sznur samochodów przed nami wjeżdża w chmurę. To znak, że jesteśmy na najwyższym moście na świecie - Viaduc de Millau.
Wiadukt, który wysokością przewyższa wieżę Eiffle'a, łączy dwa brzegi płaskowyżu, w który na głębokość 600 metrów wcina się dolina rzeki Tarn.
Budowa mostu trwała 3 lata (2001-2004) i pochłonęła 400 milionów euro. Karkołomnego zadania podjęła się grupa Eiffage, którą założył Gustav Eiffel. Ten sam, który w roku 1889 wybudował słynną wieżę w Paryżu. Nie było łatwe ze względy na rozmiary przedsięwzięcia. Most musi oprzeć się wiatrom wiejącym tu nawet z prędkością 150 km/godz. Na fundamencie sięgającym 16 m w głąb ziemi wzniesiono 7 filarów - najwyższy z nich ma wysokość 245 m, najniższy - 70. Podtrzymują one stalową konstrukcję, która jest lżejsza i cieńsza niż betonowa.
Przed rozpoczęciem budowy mostu przeprowadzono dokładne badania wytrzymałości konstrukcji. Chodziło o to, by zabezpieczyć ją przed gwałtownymi wiatrami i typowymi dla głębokich dolin zawirowaniami powietrza. Model mostu w skali 1:3000 poddano testom imitującym rzeczywiste zagrożenia atmosferyczne. Elektroniczen detektory zainstalowane w filarach rejestrują temperaturę konstrukcji oraz każdą zmianę jej położenia, począwszy od jednej tysięcznej milimetra. Dane są odczytywane 100 razy na sekundę i przekazywane do centralnego komputera, znajdującego się w stacji kontrolnej.
Aby umieścić jezdnię na właściwym miejscu zastosowano nowatorskie metody. Ze względu na ogromne rozmiary wybudowano przęsła na lądzie, a następnie przesuwano je na miejsce. Wykorzystano do tego 64 siłowniki hydrauliczne, które przez wiele dni przesuwały tony stali w tempie 60 cm co każde 4 minuty.
http://coliber.info/index.php/europa/163-najwyszy-most-wiata-zdaje-si-unosi-ponad-chmurami#sigProId455b2c92e1
WIADUKT MILAU W LICZBACH:
Koszt budowy - 394 mln euro
Długość - 2.460 m
Szerokość - 32 m
Grubość - 4,2 m
Ciężar - 290 tys. ton
Opłata za przejazd: 7,50 euro w lipcu i w sierpniu, poza sezonem - 6,50 euro.
Każdego dnia przez most przejeżdża 10-25 tys. samochodów