europa

To kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie geograficzne miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w okresie swojej ekspansji stworzyli imperium o znaczeniu światowym.

Kraj, w którego świadomości, pomnikach historii i dziełach kultury, trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa.

To wyjątkowo piękna część Europy, bogata zarówno w rzeki, lasy i doliny na północy, jak i urozmaiconą linię brzegową, obejmującą plaże, klify i jaskinie, na południu. Kraj, którego krajobraz ulega diametralnym zmianom na niewielkich odległościach.

Życie toczy się tu wolno, a sami mieszkańcy określają swoją ojczyznę jako ziemię łagodnych obyczajów. Portugalia zaskakuje i jednocześnie zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych, z których najbardziej interesujący to manueliński styl narodowy.

Portugalia jest jakby odwrócona od reszty Europy, zapatrzona w ocean, kusi jednak wspaniałą historią nieustannych żeglug i odkryć geograficznych. Przcyiąga dzikimi plażami, zachwycającą urodą krajobrazów i kojącym spowolnieniem rytmu życia. Smakosze kojarzą ją z winem Porto, kibice piłki nożnej - z drużynami FC Porto i Benfica Lizbona. Portugalia to nie tylko Lizbona i w jej pobliżu Coimbra, Sintra i Tomar – piękne zabytkowe miasta. To też na południu woda, wiatr i wspaniała kraina słońca - Algarve, czyli eldorado dla miłośników sportów wodnych, a na północy pełne średniowiecznych zabytków Porto. Nie wolno zapomnieć o kuchni portugalskiej i o ulubionym przysmaku bacalhau (suszonym solonym dorszu), który króluje na targowiskach i stołach. Portugalczycy podobno potrafią go przyrządzić na 365 sposobów.
 
 
 
 
 

Lizbona


Lisboa znaczy Miła Zatoka
. Do miasta wjeżdża się mostem 25.IV - najdłuższym w Europie. Z daleka majaczy gigantyczna statua Chrystusa Króla, taka sama jak po drugiej stronie Atlantyku w Rio de Janeiro. Trzeba zobaczyć Torre w Belem - fortecę  na rzece Tag, wzniesioną dla obrony portu przed piratami, Pomnik Odkryć - kamienną karawelę z postawionymi żaglami, ze stojącym na dziobie Henrykiem Żeglarzem, Rossio - stare centrum. Warto zwiedzić najznakomitsze budowle religijne w Belem (Betlejem), m.in. klasztor Hieronimitów.
 
 
 
 

Znakiem rozpoznawczym Lizbony są jej zabytkowe żółte tramwaje. Bywa, że ich burty oklejone są reklamami, ale zazwyczaj są jednak żółciutkie. Zgrabnie przeciskają się wąskimi uliczkami, czasem na milimetry od ścian kamienic. Bywa, że na którejś z ulic milimetrów brakuje, bo jakiś kierowca nie pomyślał przy parkowaniu swojego samochodu. Ponieważ Lizbona jest miastem niezwykle pofałdowanym, oprócz tramwajów jeżdżą po niej także windy (elevadores). Większość z nich łudząco przypomina tramwaje - różnica jest taka, że elevadory jeżdżą po bardzo nachylonych ulicach (pewnie ze 45°, iść się da tylko po schodkach obok), mają względnie krótkie trasy i tylko po dwa jeżdżące wahadłowo wagoniki.
 
 
 
 
 
 
Sporo wrażeń dostarczy przechadzka po średniowiecznej dzielnicy – Alfamy, której urok polega na autentyczności. Taras Largo das Portas do Sol to doskonałe miejsce na zrobienie zdjęcia z panoramą miasta w tle. Wysoko ponad miastem wznosi Castelo de Sao Jorze (zamek św. Jerzego).
Lizbona przeżyła dwie wielkie tragedie. 1.XI.1755 roku trzęsienie ziemi prawie całkowicie zniszczyło miasto, powodując śmierć dziesiątek tysięcy mieszkańców modlących się w kościołach w Święto Zmarłych. A w 1988 roku wielki pożar strawił historyczną starówkę Lizbony.
 

 

 

Fado

Będąc w Lizbonie trzeba posłuchać melancholijnych, nostalgicznych i chwytających za serce pieśni fado, najlepiej późnym wieczorem nad kieliszkiem wina w jednej z knajpek w dzielnicy Bairro Alto. To pieśni o losie, o przeznaczeniu, o tęsknocie, nieszczęśliwej miłości i bólu rozstania. Fado jest tym dla Portugalczyków czym blues dla amerykańskich Murzynów z południa. Najsłynniejszą fadistas, ikoną narodową, była Amalia Rodrigues, określana mianem Edith Piaf muzyki fado. Obecnie króluje Mariza z burzą blond włosów.
 

 

 

Marfa, Sintra, Estoril
Słynące z malowniczych zamków, baśniowej atmosfery i tropikalnych ogrodów kurorty portugalskiej riwiery. Szczególnie Sintra to miasto wspaniałych pałaców, bajecznych rezydencji i bujnych ogrodów.
 
 
 

 

 

Azulejos & styl manueliński

Najsłynniejsze wyroby portugalskiej ceramiki to malarskie kafelki do dekoracji ścian, okien, schodów. Najczęściej są niebieskie, w kolorze Atlantyku i białe. Przykładem wspaniałej budowli obłożonej azulejos, w stylu manuelińskim jest klasztor Hieronimitów w Lizbonie.
Styl manueliński to unikatowy portugalski styl w architekturze. Charakteryzuje się misternymi ornamentami, fantazjami na temat morza i astrologii, bogactwem motywów zaczerpniętych z żeglugi: morskich stworów, morszczynów, alg, korali, wodorostów, obok przyrządów nawigacyjnych (róży wiatrów) i oprzyrządowania okrętów - lin, węzłów, łańcuchów, kotwic i sieci. Są nawet karczochy, które miały uchronić żeglarzy od szkorbutu! Oczywiście pojawia się także krzyż krzyżowców, znak rozpoznawczy portugalskich odkrywców.
 

 

Algarve

Na południowym wybrzeżu Algarve można zrobić najlepszą wycieczkę linią kolejową Algarve. Większość trasy pomiędzy Lagos a Vila Real de Santo Antonio biegnie wzdłuż brzegu oceanu, a z okien pociągu rozciągają się przepiękne widoki.
Na Algarve oprócz zatłoczonych plaż w okolicach Faro, znajdziesz porywające klify i odosobnione plaże w wioskach rybackich między Lagos a Sagres.
Omiatany wiatrem Przylądek Św. Wincentego to eldorado dla miłośników surfingu i żeglowania. W Sagres  książę Henryk Żeglarz założył szkołę morską, a w stoczni w Lagos budował flotę, tego wszystkiego dowiesz się muzeum żeglugi w Faro.
To właśnie na Algarve rozpoczęła się konkwista. Stąd wyruszali Henryk Żeglarz, Bartolomeo Dias, Vasco da Gama, Fernao Gomes na podbój świata. Przez Portugalczyków nadal uważani za bohaterów.
  

 

Porto

Jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, z wielowiekową historią i pięknymi zabytkami. Użyczyło nazwy nie tylko słynnej marce wina, ale i samej Portugalii.
Malownicza dzielnica Ribeira położona jest wzdłuż rzeki. Przy brzegu zakotwiczone są łodzie – zwane rabelo, którymi dawniej transportowano beczki z winem.
Wino Porto zostało odkryte przed trzystu laty przez angielskich kupców, którzy handlowali z Portugalczykami, a będąc w podróży eksperymentowali. Aby wino z doliny Duero nie kwaśniało, do szklaneczki dolewali brandy.
 

 

Fatima

 
 
Wielkie Sanktuarium Maryjne. Miejsce, gdzie 13 maja 1917 roku troje małych pasterzy pasących owce zobaczyło wśród gałęzi starego dębu Matkę Boską Różańcową. Setki tysięcy pielgrzymów modli się na placu przed bazyliką w rocznice objawień.
 

 

 

 

Tomar

Miasto słynie przede wszystkim z położonego tu zespołu klasztornego Convento de Cristo, portugalskej siedziby Templariuszy i Zakonu Chrystusowego, będącego po części wzorcowym przykładem sztuki manuelińskiej. Klasztor ten w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto zbudowane jest na planie szachownicy po dwóch stronach rzeki Nabao. Przy wąskich uliczkach starej dzielnicy stoją pobielane wapnem domy, wzniesione w układzie tarasowym. Oprócz wspomnianego klasztoru do najważniejszych zabytków zalicza się XVII-wieczny ratusz, manueliński kościół Sao Joao Baptista z zabytkową dzwonnicą oraz XV-wieczna synagoga, w której obecnie mieści się muzeum..
 

 

Sobreiro
Portugalia słynie ze żniw dęba korkowego, nazywanego sobreiro. Kapelusz z szerokim rondem, który daje dużo cienia, stąd ma właśnie nazwę. Po raz pierwszy okorowuje się dęby dwudziestoletnie, po raz ostatni stuletnie.
 

 

 

 

Tourade – walki bykówPomimo sprzeciwów organizacji ochrony zwierząt, cały czas walki byków są popularną atrakcją. Ale w Portugalii korrida (zwana po portugalsku  tourade) jest bezkrwawa. Torreador nie zabija zwierzęcia, musi je tylko złapać i unieruchomić na kilka chwil. A rogi byków osłania się drewnianymi kulkami, aby nie mogły kaleczyć.

 

 

 

źródło: własne materiały oraz turystyka.wp.pl

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Kultura turystyczna w Indiach - Savoir vive turysty

Indie to piękny i egzotyczny kraj, a do tego zupełnie inny od naszego. Indie to inna kultura i inne zwyczaje. Jak się zachować, żeby nikogo nie urazić? O czym rozmawiać...

12 niesamowitych centrów handlowych

Z biegiem lat powstają coraz bardziej wymyślne centra handlowe. Można tam nie tylko zrobić zakupy czy dobrze zjeść. W tych najnowocześniejszych można zwiedzać repliki atrakcji turystycznych z najsłynniejszych miast świata...

Nasza lista hoteli koniecznych do odwiedzenia

Naszą pasją są podróże, stanowią one również element życia zawodowego i czasem odwiedzamy służbowo hotele, które wyjątkowo zapadają nam w pamięć. Poniżej dzielimy się z Państwem wyselekcjonowanymi rodzynkami wśród znanych...

Wczasy Portugalia: Madera - urlop w krainie wiecznej wiosny

Na mapach w dużej skali to zaledwie kropeczka na Oceanie Atlantyckim 1000 km na zachód od Portugali, ale jaka to kropeczka! Powierzchnia tej wyspy jest niespełna 2 razy wieksza od...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Tęczowy krajobraz chińskich gór

Choć bardzo ciężko uwierzyć, ze są prawdziwe, te niesamowicie malownicze góry - i to w pełnym tego słowa znaczeniu istnieją na prawdę! Ten spektakularny fenomen natury jest częścią skalistego krajobrazu...

Urokliwe Baleary

Słynna Majorka, roztańczona Ibiza i rajska Minorka to wyspy stworzone dla romantyków i par ugodzonych strzałą Amora. Mimo turystycznego boomu trwającego nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, Baleary nadal zachowały swój urok...

MADAGASKAR: Co warto zwiedzić w Antananarywie?

Antananarywa (Antananarivo, potocznie Tana) jest stolicą Madagaskaru i prowincji Antananarywa. Położona jest w środkowej części wyspy, nad rzeką Ikopa, na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Antananarywa jest największym miastem na...

Zwierzęta nie z tej ziemi

Co może być bardziej niemiłe niz uszczypnięcie przez kraba podczas miłej kąpieli? Może uszczypnięcie kraba, który dodatkowo może Cię ugryźć zębami hipopotama? A może słodki kotek ze szczękami rekina lub...