europa

To kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie geograficzne miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w okresie swojej ekspansji stworzyli imperium o znaczeniu światowym.

Kraj, w którego świadomości, pomnikach historii i dziełach kultury, trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa.

To wyjątkowo piękna część Europy, bogata zarówno w rzeki, lasy i doliny na północy, jak i urozmaiconą linię brzegową, obejmującą plaże, klify i jaskinie, na południu. Kraj, którego krajobraz ulega diametralnym zmianom na niewielkich odległościach.

Życie toczy się tu wolno, a sami mieszkańcy określają swoją ojczyznę jako ziemię łagodnych obyczajów. Portugalia zaskakuje i jednocześnie zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych, z których najbardziej interesujący to manueliński styl narodowy.

Portugalia jest jakby odwrócona od reszty Europy, zapatrzona w ocean, kusi jednak wspaniałą historią nieustannych żeglug i odkryć geograficznych. Przcyiąga dzikimi plażami, zachwycającą urodą krajobrazów i kojącym spowolnieniem rytmu życia. Smakosze kojarzą ją z winem Porto, kibice piłki nożnej - z drużynami FC Porto i Benfica Lizbona. Portugalia to nie tylko Lizbona i w jej pobliżu Coimbra, Sintra i Tomar – piękne zabytkowe miasta. To też na południu woda, wiatr i wspaniała kraina słońca - Algarve, czyli eldorado dla miłośników sportów wodnych, a na północy pełne średniowiecznych zabytków Porto. Nie wolno zapomnieć o kuchni portugalskiej i o ulubionym przysmaku bacalhau (suszonym solonym dorszu), który króluje na targowiskach i stołach. Portugalczycy podobno potrafią go przyrządzić na 365 sposobów.
 
 
 
 
 

Lizbona


Lisboa znaczy Miła Zatoka
. Do miasta wjeżdża się mostem 25.IV - najdłuższym w Europie. Z daleka majaczy gigantyczna statua Chrystusa Króla, taka sama jak po drugiej stronie Atlantyku w Rio de Janeiro. Trzeba zobaczyć Torre w Belem - fortecę  na rzece Tag, wzniesioną dla obrony portu przed piratami, Pomnik Odkryć - kamienną karawelę z postawionymi żaglami, ze stojącym na dziobie Henrykiem Żeglarzem, Rossio - stare centrum. Warto zwiedzić najznakomitsze budowle religijne w Belem (Betlejem), m.in. klasztor Hieronimitów.
 
 
 
 

Znakiem rozpoznawczym Lizbony są jej zabytkowe żółte tramwaje. Bywa, że ich burty oklejone są reklamami, ale zazwyczaj są jednak żółciutkie. Zgrabnie przeciskają się wąskimi uliczkami, czasem na milimetry od ścian kamienic. Bywa, że na którejś z ulic milimetrów brakuje, bo jakiś kierowca nie pomyślał przy parkowaniu swojego samochodu. Ponieważ Lizbona jest miastem niezwykle pofałdowanym, oprócz tramwajów jeżdżą po niej także windy (elevadores). Większość z nich łudząco przypomina tramwaje - różnica jest taka, że elevadory jeżdżą po bardzo nachylonych ulicach (pewnie ze 45°, iść się da tylko po schodkach obok), mają względnie krótkie trasy i tylko po dwa jeżdżące wahadłowo wagoniki.
 
 
 
 
 
 
Sporo wrażeń dostarczy przechadzka po średniowiecznej dzielnicy – Alfamy, której urok polega na autentyczności. Taras Largo das Portas do Sol to doskonałe miejsce na zrobienie zdjęcia z panoramą miasta w tle. Wysoko ponad miastem wznosi Castelo de Sao Jorze (zamek św. Jerzego).
Lizbona przeżyła dwie wielkie tragedie. 1.XI.1755 roku trzęsienie ziemi prawie całkowicie zniszczyło miasto, powodując śmierć dziesiątek tysięcy mieszkańców modlących się w kościołach w Święto Zmarłych. A w 1988 roku wielki pożar strawił historyczną starówkę Lizbony.
 

 

 

Fado

Będąc w Lizbonie trzeba posłuchać melancholijnych, nostalgicznych i chwytających za serce pieśni fado, najlepiej późnym wieczorem nad kieliszkiem wina w jednej z knajpek w dzielnicy Bairro Alto. To pieśni o losie, o przeznaczeniu, o tęsknocie, nieszczęśliwej miłości i bólu rozstania. Fado jest tym dla Portugalczyków czym blues dla amerykańskich Murzynów z południa. Najsłynniejszą fadistas, ikoną narodową, była Amalia Rodrigues, określana mianem Edith Piaf muzyki fado. Obecnie króluje Mariza z burzą blond włosów.
 

 

 

Marfa, Sintra, Estoril
Słynące z malowniczych zamków, baśniowej atmosfery i tropikalnych ogrodów kurorty portugalskiej riwiery. Szczególnie Sintra to miasto wspaniałych pałaców, bajecznych rezydencji i bujnych ogrodów.
 
 
 

 

 

Azulejos & styl manueliński

Najsłynniejsze wyroby portugalskiej ceramiki to malarskie kafelki do dekoracji ścian, okien, schodów. Najczęściej są niebieskie, w kolorze Atlantyku i białe. Przykładem wspaniałej budowli obłożonej azulejos, w stylu manuelińskim jest klasztor Hieronimitów w Lizbonie.
Styl manueliński to unikatowy portugalski styl w architekturze. Charakteryzuje się misternymi ornamentami, fantazjami na temat morza i astrologii, bogactwem motywów zaczerpniętych z żeglugi: morskich stworów, morszczynów, alg, korali, wodorostów, obok przyrządów nawigacyjnych (róży wiatrów) i oprzyrządowania okrętów - lin, węzłów, łańcuchów, kotwic i sieci. Są nawet karczochy, które miały uchronić żeglarzy od szkorbutu! Oczywiście pojawia się także krzyż krzyżowców, znak rozpoznawczy portugalskich odkrywców.
 

 

Algarve

Na południowym wybrzeżu Algarve można zrobić najlepszą wycieczkę linią kolejową Algarve. Większość trasy pomiędzy Lagos a Vila Real de Santo Antonio biegnie wzdłuż brzegu oceanu, a z okien pociągu rozciągają się przepiękne widoki.
Na Algarve oprócz zatłoczonych plaż w okolicach Faro, znajdziesz porywające klify i odosobnione plaże w wioskach rybackich między Lagos a Sagres.
Omiatany wiatrem Przylądek Św. Wincentego to eldorado dla miłośników surfingu i żeglowania. W Sagres  książę Henryk Żeglarz założył szkołę morską, a w stoczni w Lagos budował flotę, tego wszystkiego dowiesz się muzeum żeglugi w Faro.
To właśnie na Algarve rozpoczęła się konkwista. Stąd wyruszali Henryk Żeglarz, Bartolomeo Dias, Vasco da Gama, Fernao Gomes na podbój świata. Przez Portugalczyków nadal uważani za bohaterów.
  

 

Porto

Jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, z wielowiekową historią i pięknymi zabytkami. Użyczyło nazwy nie tylko słynnej marce wina, ale i samej Portugalii.
Malownicza dzielnica Ribeira położona jest wzdłuż rzeki. Przy brzegu zakotwiczone są łodzie – zwane rabelo, którymi dawniej transportowano beczki z winem.
Wino Porto zostało odkryte przed trzystu laty przez angielskich kupców, którzy handlowali z Portugalczykami, a będąc w podróży eksperymentowali. Aby wino z doliny Duero nie kwaśniało, do szklaneczki dolewali brandy.
 

 

Fatima

 
 
Wielkie Sanktuarium Maryjne. Miejsce, gdzie 13 maja 1917 roku troje małych pasterzy pasących owce zobaczyło wśród gałęzi starego dębu Matkę Boską Różańcową. Setki tysięcy pielgrzymów modli się na placu przed bazyliką w rocznice objawień.
 

 

 

 

Tomar

Miasto słynie przede wszystkim z położonego tu zespołu klasztornego Convento de Cristo, portugalskej siedziby Templariuszy i Zakonu Chrystusowego, będącego po części wzorcowym przykładem sztuki manuelińskiej. Klasztor ten w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto zbudowane jest na planie szachownicy po dwóch stronach rzeki Nabao. Przy wąskich uliczkach starej dzielnicy stoją pobielane wapnem domy, wzniesione w układzie tarasowym. Oprócz wspomnianego klasztoru do najważniejszych zabytków zalicza się XVII-wieczny ratusz, manueliński kościół Sao Joao Baptista z zabytkową dzwonnicą oraz XV-wieczna synagoga, w której obecnie mieści się muzeum..
 

 

Sobreiro
Portugalia słynie ze żniw dęba korkowego, nazywanego sobreiro. Kapelusz z szerokim rondem, który daje dużo cienia, stąd ma właśnie nazwę. Po raz pierwszy okorowuje się dęby dwudziestoletnie, po raz ostatni stuletnie.
 

 

 

 

Tourade – walki bykówPomimo sprzeciwów organizacji ochrony zwierząt, cały czas walki byków są popularną atrakcją. Ale w Portugalii korrida (zwana po portugalsku  tourade) jest bezkrwawa. Torreador nie zabija zwierzęcia, musi je tylko złapać i unieruchomić na kilka chwil. A rogi byków osłania się drewnianymi kulkami, aby nie mogły kaleczyć.

 

 

 

źródło: własne materiały oraz turystyka.wp.pl

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wenecja Meksyku - Xochimilco

Metropolia Mexico City pomimo panującego tu zgiełku ma  także  swój urok. Idealnym  miejscem mogącym służyć ucieczce  od miejskiego hałasu są pływające ogrody Xochimilco. W języku Indian ta nazwa oznacza "dom...

Wczasy Korfu

W mitologii greckiej Korfu zajmuje szczególne miejsce. Opiewana tam jest nie tylko jej rajska naturalność, lecz także gościnność (philoxenia) i gotowość jej mieszkańców do niesienia pomocy. Jej pięknem zachwycony był...

Wycieczki fakultatywne Bułgaria

Wycieczki do Bułgarii to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich turystów, którzy wiedzą czego oczekują od wyjazdu. Urlop w tym miejscu pozwoli nam nie tylko odpocząć i zregenerować nasze siły na...

Portugalia - kraniec Europy

To kraj na zachodnim krańcu Europy, na którym dla starożytnych kończyła się Ziemia. To właśnie położenie geograficzne miało bezsporny wpływ na wielkie wyprawy odkrywcze i badawcze, dzięki którym Portugalczycy w...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

CHILE: Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna zwana też Rapa Nui wciąż budzi emocje. Mimo, że od ponad trzech wieków badacze i podróżnicy starają się poznać jej tajemnice – ona strzeże ich pilnie, pozostając wciąż...

Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć na Świecie. Przedstawiamy Państwu wyselekcjonowane propozycje atrakcji turystycznych na całym świecie. Czasem są to zabytki, czasem są to polecane wycieczki fakultatywne ale najważniejsze, że odwiedzenie ich...

Jemen: Wyspa Sokotra - Alien Island?

W zachodniej części Morza Arabskiego, 400 km na południe od wybrzeży Jemenu i 220 km na wschód od przylądka Guardafui w Somalii, położona jest zbliżona obszarem do znanej nam bardziej...

Kilka rekordów...

  Najmniejsze, największe, najdłuższe, najstarsze... Ponizej przedstawiamy kilka skrajności godnych uwagi dla miłosnika podróżowania i szeroko rozumianej turystyki. .