Ostre zakręty Drogi Atlantyckiej i dziewicza przyroda sprawiły, że znalazła się ona na pierwszym miejscu listy najlepszych dróg wg pisma The Guardian. Droga Atlantycka ma długość 8 kilometrów i rozciąga się między miastami Kristiansund i Molde, dwoma głównymi ośrodkami regionu Møre i Romsdal w Norwegii Fiordów. Za początek drogi uważa się miejsce, oddalone o około 30 kilometrów na południowy-wschód od Kristiansund a jej koniec, kończy się 47 kilometrów na północ od Molde.
Trasa
Droga Atlantycka biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde (znana z dorocznego lipcowego festiwalu jazzowego) a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii. Hustadvika jest osławionym pasem oceanu, dostarczającym niezwykle dramatycznych przeżyć w czasie sztormu. Gdy jest cieplej, można zobaczyć wieloryby i foki – pisze The Guardian (z 25 kwietnia 2006).
W roku 2005 uznana za „norweską budowlę stulecia", droga ta ma długość 8,72 kilometra i łączy małe wyspiarskie osady. Z miasta Kristiansund Drogą Atlantycką jedzie się tunelem pod Oceanem Atlantyckim. Pokonanie tunelu trwa zaledwie 30 minut. Potem droga wiedzie przez niezwykłą wyspę Averøy z drewnianym kościołem Kvernes, przez jej bardzo malowniczą zachodnią część i niesamowite wybrzeże w kierunku zatoki Hustadvika.
Dzięki swojej architekturze, licznym mostom i wspaniałym miejscom wzdłuż wybrzeża, przez które przebiega Droga Atlantycka uzyskała status narodowego szlaku turystycznego.
Punkty widokowe na trasie
Jadąc wzdłuż szlaku napotkasz cztery punkty widokowo-wypoczynkowe z miejscami idealnymi na przerwę i wypoczynek, uktytymi w stromych formach architektonicznych wzdłuż drogi. Miejsca te pokazują interakcję między naturą i architekturą. Niektóre punkty są popularne wśród wędkarzy.
Droga Atlantycka - Warto zobaczyć
Nieczęsto widzi się tu wieloryby, ale za to można przyjrzeć się fascynującemu życiu ptaków, fokom i podziwiać wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki.
Ta imponująca droga przeskakuje zręcznie z wyspy na wyspę przez siedem mostów. Najwyższy z nich, most Storseisundet ma kształt pięknego łuku i pozwala spojrzeć na technikę budowy mostów z innej, artystycznej perspektywy. Jak podaje centrum informacji turystycznej działające w regionie, wielu turystów wybiera się w podróż Drogą Atlantycką jesienią, aby zobaczyć szalejące fale rozbijające się o drogę. Budowniczy drogi przeżyli 12 huraganów, zanim droga została otwarta w 1989 roku.
Stary drewniany kościół w Kvernes, pochodzący z roku około 1300, to jeden z ostatnich norweskich drewnianych kościołów w Norwegii. Ta piękna i wyjątkowa świątynia oferuje wspaniałe widoki na Kvernesfjord i Freifjord.
Jaskinia Bremsnes znajduje się na południowym zboczu góry Bremsneshatten. W miejscu tym dokonano wielu znalezisk i odkryć przemiotów pochądzących z kultury Fosna.
Stary Skansen w Kvernes składa się z 11 budnków pochodzących z różnych okresów. Dziedziniec poczty, położony przy muzeum oddaje ducha tego miejsca z XVIII i XIX wieku. W lecie muzeum jest czynne codziennie.
Atrakcje
Wspaniałe miejsca do wędkowania są dostępne z łodzi lub od strony skalistego wybrzeża. Kilka parkingów wzdłuż drogi umożliwia pozostawienie samochodu na krótką chwilę lub na wiele godzin. Widoki, świeże morskie powietrze, zachody słońca i sztormy – to wszystko czeka na przybywających turystów.
Codzienne w lecie organizowane są wycieczki wędkarskie przez ośrodek sportowy, Strømsholmen Sea Sports Centre. Można je także znaleźć w ofertach na wyspie Håholmen.
Warunki do nurkowania są bardzo dobre. Czysta woda i silne prądy znacznie uatrakcyjniają nurkowanie. W lecie codziennie ośrodek sportowy, Strømsholmen Sea Sports Center organizuje wycieczki dla entuzjastów tego ekstremalnego sportu.
Niedaleko przy drodze w zatoce Hustadvika leży wyspa Håholmen. W wieku XVIII Håholmen było tętniącą życiem osadą rybacką znaną z produkcji stokfisza. Dzisiaj około 30 doskonale odrestaurowanych domów zaprasza turystów na krótki odpoczynek od intensywnego życia codziennego.
Gdzie się zatrzymać
Można spędzić parę nocy w przytulnych domkach z widokiem na morze na wyspie Håholmen. Lub zatrzymać się tylko na jeden dzień, aby skosztować smacznych posiłków i dowiedzieć się czegoś więcej o historii tej rybackiej osady i o wikingach.
Grupy turystów mogą wybrać się w morze repliką łodzi wikingów. Na wyspie norweski poszukiwacz przygód, Ragnar Torseth przygotował specjalną prezentację z wypraw repliką łodzi wikingów.
http://coliber.info/index.php/europa/293-norwegia-atlantic-road-droga-atlantycka#sigProId86276bb34b
Jak dotrzeć do Drogi Atlantyckiej
Z Kristiansund
Tunel pod Oceanem Atlantyckim łączy Kristiansund z wyspą Averøy i Drogą Atlantycką. Z centrum miasta Kristiansund należy jechać drogą rv. 70 do ronda, gdzie zaczyna się droga rv. 64 (dalej zgodnie z drogowskazami w kierunku Molde). Tunnel ma długość około pięciu kilometrów. Obowiązuje w nim całkowity zakaz ruchu dla rowerzystów.
Z Molde:
Należy jechać drogą rv. 64 z Molde do ronda w Moen a dalej drogą fv.663 do Elnesvågen. Z Elnesvågen kontynuować podróż drogą fv. 664 aż do Bud, które znajduje się w południowo-wschodniej części szlaku.
źródło: visitnorway.com