afryka przewodnik

socotra islandW zachodniej części Morza Arabskiego, 400 km na południe od wybrzeży Jemenu i 220 km na wschód od przylądka Guardafui w Somalii, położona jest zbliżona obszarem do znanej nam bardziej Majorki (3650 km2), wciąż bardzo mało znana Wyspa Sokotra. Jets ona największą wyspą z archipelagu składającego się z czterech wysp i  i izolowanych, nie nadajacych się do zamieszkania wychodni skalne. Całość wzięła nazwę od największej wyspy i archipelag nazywany jest własnie archipelagiem Sokotra..Wyspa Sokotra, przy powierzchni ma 3625 km² ma 130 km długości, 50 km szerokości i jest drugą co do wielkości afrykańską wyspa (pierwszą jest Madagaskar).

.

Większą część jej powierzchni zajmuje wapienny płaskowyż z krasowymi jaskiniami oraz góry Haghier. Mówi się o niej "Alien Island" - wyspa obcych, miejsce, które nie powinno znaleźć się na naszej Ziemi. Mówi się że tak wygląda teren z planety X. Sokorta - wyspa, która szczególnie wyróżnia się charakterystyczną roślinnością została określona mianem rajskiej wyspy oraz miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Krajobraz wysp sprawia wrażenie jakby kawałek planety obcych przeniesiony został na ziemię na Ziemię, a następnie został porośnięty przez roślinność, która wyrwała się z procesu ewolucji. Niektórzy naukowcy twierdzą, że pewne gatunki roślin i drzew pochodzą sprzed 20 millionów lat...Fantastyczny krajobraz z niespotykanymi roślinami sprawia, że Sokotra nazywana jest "wyspą obcych", "wyspą z innej planety" czy "najbardziej dziwacznym miejscem na Ziemi".

sokotra-mapaWyspę zamieszkuje 40 000 ludzi, w większości pochodzenia arabskiego. Największe miasto - Hadibu - nie ma nawet 10 000 mieszkańców. Niewiele wiadomo o pierwotnej ludności Sokotry, która najprawdopodobniej jest zamieszkała od około 3 tysięcy lat. Pierwszymi osadnikami mogli być przybysze z południowej Arabii i wschodniej Afryki. Sokotra zamieszkała jest obecnie przez ludność stanowiącą mieszankę arabsko-afrykańską, a jej liczba szacowana jest na 45 tysięcy osób. Znaczny jeszcze odsetek ludności, szczególnie w interiorze wyspy, posługuje się wciąż starodawnym południowoarabskim dialektem soqotri. Niemal całe życie społeczno-gospodarcze wyspy skupione jest w głównym mieście Hadibu, niewielkiej osadzie Qalansiyah oraz kilkunastu rozproszonych wsi. Przeważająca część Sokotryjczyków żyje w niewielkich zbudowanych z kamienia domostwach o płaskich na ogół dachach. Głównym ich zajęciem jest uprawa palmy daktylowej, warzyw i aloesu, a także połów ryb, oraz pasterska hodowla kóz, owiec, krów i wielbłądów.

Sokotra jest unikalnym, bardzo ważnym elementem środowiska geograficznego Ziemi. Tak stwierdzili wybitni naukowcy. Więc ONZ utworzyło na wyspie swoją placówkę naukowo-badawczo-administracyjną pod nazwą Socotra Biodiversity Project. Wszelka działalność gospodarcza człowieka na wyspie jest od tej pory intensywnie obserwowana i moderowana. Archipelag wysp Sokotra został w 2003 roku umieszczony na liście rezerwatów UNESCO, a w 2008 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt przyrodniczy.

Dlaczego Sokotra jest taka cenna?

Otóż ponad jedna trzecia spośród 850 gatunków roślin na wyspie to endemity, czyli rosną tylko na Sokotrze. Między innymi: parasolowata dracena (smocze drzewo), drzewo ogórkowe, adenium obesum, figa sokotrzańska. Poza tym, siedem ze 120 gatunków ptaków Sokotry (m.in. myszołów sokotrzański, pokrzewka sokotrzańska, nektarnik sokotrzański) związało się wyłącznie z wyspą; Podobnie jak i dziesiątki endemicznych gadów z pięknym żółwiem morskim na przedzie. Jak donoszą rdzenni mieszkańcy,  w strumieniu Wadi Arie żyje tajemnicza czarna ryba, która potrafi pożreć człowieka. Ale nikt żywy jej jeszcze nie widział.

Za to strefa litoralna morza aż kipi od różnokolorowych i różnokształtnych ryb, które można zobaczyć bez problemu jedynie u koralowych wybrzeży Sokotry.

Swoją unikalność wyspa zawdzięcza długotrwałej izolacji geologicznej. Obecnie o zachowanie wyjątkowego środowiska Sokotry i kultury Sokotrejczyków dba ONZ. Cała flora i fauna wyspy podlega ścisłej ochronie, nawet groźne i paskudne wije - skolopendry, które osiągają tu rekordowe rozmiary do 30 cm (mogą zabić człowieka). Przepisy traktuje się poważnie. Gdy opuszcza sie wyspę, cały bagaż zostaje tak dokładnie i służbowo przefiltrowany, że nawet najmniejsze nasionko by się nie uchowało.

Poniżej przedstawiamy kilka niezwykłych okazów roślinnych z wyspy Sokotra:

smocze drzewo

SMOCZE DRZEWO

Nietypowe,niezwykłe drzewo, endemiczny gatunek dla Sokotry - Dracaena cinnabari, smocze drzewo. Nazywane jest też Dragon Blood Tree czyli smocze drzewo krwi, ze względu na żywicę o czerwonym kolorze wytwarzaną przez drzewo. Służy ona jako barwnik, wykorzystywana jest również w medycynie, a także w celach magicznych i alechemii.

 

 

 Andenium OpasłeRÓŻA PUSTYNI - Andenium Opasłe

Adenium Obesum z rodziny toinowatych znane jest również pod nazwą róża pustyni. W stanie dzikim dorasta do 10 m wysokości. To długowieczny sukulent o charakterystycznym grubym pniu, mięsistych i błyszczących listkach, różnobarwnych - najczęściej w odcieniach koloru różowego, czerwonego i białego – trąbkowatych kwiatach, średnicy ok. 5 cm. Cechuje się ona dochodzącym do 4-5 metrów, nieco gąbczastym wewnątrz butelkowatym pniem, którego główną funkcją jest gromadzenie przez dłuższy czas wody. Przed niebezpieczeństwem wyginięcia drzewo to chroni się posiadaniem niejadalnych liści i trującej kory.

 

CommiphoraDRZEWO KADZIDŁOWE - Boswelia

Na Sokotrze rośnie 7 endemicznych gatunków drzewa kadzidłowego (Boswellia). Wydziela ono rodzaj żywicy, stanowiącej podstawowy składnik kadzidła. Kadzidło dzięki bardzo przyjemnej woni wydzielającej się podczas spalania od dawnych czasów używane było w wielu ceremoniach religijnych (w tym judaistycznych i chrześcijańskich) jako pachnidło tlące oraz dodatek do trociczek i świec.

 

Commiphora1BALSAMOWIEC MIRRA -Commiphora

Drzewko mirry sokotryjskiej (Commiphora), zwane także balsamowcem mirra, reprezentowane jest na wyspie przez 4 endemiczne gatunki. Jego wydzielina stanowi wonną gumożywicę, zasychającą w postaci łezkowatych bryłek o balsamicznym zapachu, który podczas spalania staje się bardzo intensywny. Od czasów starożytnego Egiptu mirra stosowana jest w kadzidłach do wytwarzania dymu podczas obrzędów religijnych oraz do namaszczania, balsamowania i mumifikacji zwłok.

 

 

figaFIGA SOKOTRYJSKA - Dorsenia gigas

Występująca wyłącznie na Sokotrze figa sokotryjska (Dorstenia gigas) jest dochodzącym do wysokości 2 metrów drzewkiem o wielkim beczkowatym pniu. Ta nieco podobna, ale zdecydowanie rzadziej występująca od róży pustyni roślina chroni się przed wyginięciem w ten sposób, że rośnie na ogół na trudno dostępnych przez wszędobylskie kozy skalistych klifach.

 

 

Ogórkowe drzewoDRZEWO OGÓRKOWE Dendrosicyos socotrana

to kolejna dziwaczna, dochodząca do dobrych kilku metrów wysokości, roślina endemiczna o grubym, walcowatym pniu. W ostatnich czasach zagrożona jest wskutek wzrostu pogłowia bydła i kóz. Wobec bowiem występujących okresowo długotrwałych susz, jest przez lokalnych beduińskich pasterzy wykorzystywana jako pasza dla zwierząt.

 

 

 

 

 

 

 

 

aloe-perryiALOES SOKOTRYJSKI (Aloe perryi)

to endemiczny sukulent, którego niezmiernie gorzki sok ma od wieków zastosowanie w lecznictwie.

 

 

 

 

Euphorbia arbusculaEUFORBIA DRZEWIASTA

 

Należąca do rodziny wilczomleczowatych euforbia drzewiasta (Euphorbia arbuscula) wydziela ze swojego pnia po nacięciu kory białe mleczko, które podobno również stosowane jest jako dodatek do paszy.

 

 

 

Croton socotranusKROTON SOKOTRYJSKI - Croton socotranus

Najbardziej chyba rozpowszechnioną rośliną na wyspie jest należący do rodziny wilczomleczowatych kroton sokotryjski (Croton socotranus). Ma on także charakter endemiczny. Drewno z jego cienkich gałązek wykorzystywane jest przez mieszkańców wnętrza wyspy do budowy dachów ich kamiennych domostw.

 

 

Klimat wyspy ma charakter podzwrotnikowy gorący, stąd jej środowisko naturalne w przeważającej części określić można, jako półpustynne. Zdecydowana większość powierzchni Sokotry ma charakter wyżynno-górzysty. Dominantę w krajobrazie stanowi zbudowany z granitów, gnejsów i wapieni masyw górski Hagghier, pełen poszarpanych, iglicowatych i trudno dostępnych szczytów (nawyższy Mashanig o wysokości 1525 m npm.). Góry urozmaicone są przez wiele głęboko wciętych dolin i przepaścistych rozpadlin, a także przez porośnięte trawami hale. Wokół masywu górskiego położone są rozległe kamienisto-żwirowe płaskowyże (na wysokości około 900 m npm.), które zbudowane są przede wszystkim z piaskowców i wapieni. Porośnięte są one w znacznej mierze przez spektakularne, parasolowate drzewa smocze.

 

Po ogromnie długim okresie niemal zupełnej izolacji Sokotry otwarcie wyspy na świat zewnętrzny zapoczątkowane zostało w 1999 r. oddaniem do użytku portu lotniczego. Pociągnęło to za sobą ożywiony rozwój infrastruktury, od budowy dróg, poprzez urządzenia telekomunikacyjne i energetyczne, zbiorniki paliwa, po szpital, szkoły i małe hotele. Ingerencja techniczno-gospodarcza człowieka wywiera skuteczny wpływ na stopniowy wzrost poziomu życia bardzo dotąd ubogiej ludności. Z drugiej jednak strony procesy rozwojowe, a także stopniowa intensyfikacja hodowli zwierząt, stanowią pewne zagrożenie dla unikalnych walorów przyrodniczych i specyficznej kultury miejscowej ludności.

Od 1997 r., kiedy to władze Jemenu ogłosiły Sokotrę obszarem specjalnym ochrony środowiska naturalnego, wyspa pozostaje przedmiotem rosnącego zainteresowania ze strony różnych organizacji narodowych i międzynarodowych i narodowych: UNESCO, UNDP, Global Environment Facility (GEF), Environment Protection Agency (EPA), Socotra Conservation & Development Plan (SCDP). Najogólniej rzecz biorąc zasadniczym celem ich działalności jest koordynacja wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego przy równoczesnej ochronie unikatowego środowiska naturalnego. Sokotra nadal nie dysponuje portem morskim z prawdziwego zdarzenia, większość mieszkańców posiada wciąż ograniczony dostęp do wody bieżącej, elektryczności i służby zdrowotnej.

O ruchu turystycznym można mówić dopiero od 2000 roku - 140 osób. W 2002 r. było 280 osób, a w 2005 r. Sokotrę odwiedziło już 1000 osób. Liczba turystów stale rośnie, przybywają oni na ogół w niewielkich zorganizowanych grupach. Obecnie wyspa połączona jest z Jemenem dwoma kursami w tygodniu narodowego przewoźnika lotniczego Yemenia na trasie Aden - Hadibu z międzylądowaniem w Al.-Mukalla. W odróżnieniu od podróżowania drogą lądową po kontynentalnym Jemenie na Sokotrze indywidualnych turystów nie obowiązują jak dotąd turystów żadne specjalne zezwolenia policyjne. Wobec stałego wzrostu zainteresowania wyspą ze strony coraz większej liczby turystów, jak również inwestorów, przed Sokotrą stoi wiele różnorakich wyzwań o charakterze ekologicznym, kulturowym i ekonomicznym.

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NORWEGIA: W krainie fiordów

Fiordy są chyba najbardziej znanym symbolem Norwegii - to piękne doliny wcinające się setkami kilometrów w głąb lądu, niebieska tafla wody odbijająca wpadające do nich kaskadami wodospady, oraz całe mnóstwo...

Zwiedzanie Maroka

Najlepszym okresem na zwiedzanie Maroka jest wiosna |IV-V)i jesień (lx- xi. W środku lata bywa dość milo na wybrzeżu, ale potwornie gorąco w głębi kraju. Podobnie jest zimą: w Marakeszu...

Wyspy Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka to archipelag 15 wysp leżących na Oceanie Atlantyckim, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Afryki Zachodniej. Dziesięć z nich o pochodzeniu wulkanicznym jest często odwiedzane przez turystów...

Jemen: Wyspa Sokotra - Alien Island?

W zachodniej części Morza Arabskiego, 400 km na południe od wybrzeży Jemenu i 220 km na wschód od przylądka Guardafui w Somalii, położona jest zbliżona obszarem do znanej nam bardziej...

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Ubezpieczenia Turystyczne

Posiadamy w sprzedaży ubezpieczenia podróżne firmy *Signal Iduna* ...

Buddyzm i Hinduizm : Religie w Indiach

Religia nadaje kształt indyjskiej kulturze, jej bogactwo odzwierciedla się w życiu, tradycji i mitologii. W Indiach spotykają się cztery wielkie religie świata - hinduizm, buddyzm, islam i chrześcijaństwo. Ponadto duże...

Nietypowe hotele na świecie

Urlop kojarzy się wszystkim z blogim odpoczynkiem, luksusowym hotelem, zapachem olejku do opalania i wyśmienitym pakietem all inclusive. Innym kojarzy się z wyczerpującą ciągłą wędrówką w celu poznania jak...

Tanie Apartamenty w Chorwacji

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji, planujesz dojazd własny? Dobrze trafiłeś! Oferujemy tanie apartamenty w Chrowacji w świetnych cenach. Liczne promocję i największą baza apartamentów!