Kuchnia Peru wygląda nieco inaczej na wybrzeżach Oceanu Spokojnego, a nieco inaczej w Andach. Czym wyżej w góry tym mniej dań rybnych, a więcej mięsnych. Jako, że jest to nasz rodzinny kraj mogę opisać wszystko bardzo dokładnie wraz z podaniem przepisów na poszczególne dania (proszę w tej sprawie o info email )
La cocina andina czyli dzisiejsza kuchnia andyjska oferuje oryginalne połączenie tradycyjnych smaków z nowinkami kulinarnymi z zakątków tak odległych, jak np. państwa azjatyckie, czego przykładem są dania łączące tradycyjne gulasze i sosy z bakaliami ze Wschodu. Peruwiańskie wybrzeże o długości 3000km oferuje bogatą gamę ryb i owoców morza. Dzisiaj, eleganckie restauracje w światowych stolicach serwują dania takie jak ceviche i napoje jak pisco sour, nieodłączne w każdym prawdziwym peruwiańskim menu. Podstawowym składnikiem kuchni Inków kiedyś i dzisiaj był i jest ziemniak, a teraz także biały ryż, podawany do prawie każdego dania jako przystawka. W Peru, miejscu pochodzenia ziemniaka, znajdziemy ponad 100 odmian tego warzywa, co znowu zwiększa możliwości kulinarne:)
.
Ryby podawane są na wiele sposobów, najbardziej popularne dania to ryby gotowane w sosie z białego wina z cebulą, pomidorami i czosnkiem (chorrillana) albo pescado al ajillo czyli ryba w czosnku, smażona na grillu. W podobny sposób można zamówić kraba, ostrygi czy małże, także w postaci zup, z dodatkiem ziemniaczanych placków czy a lo macho, co znaczy z sosem z owoców morza. Moim jednym z pierwszych posiłków w Limie było tacu tacu, które wybrałam zainspirowana zabawną nazwą i okazało się, że to danie złożone z ryżu, smażonej fasolki, kawałka mięsa z grilla, lub sadzonego jajka i krewetek.
Wyżej w górach podawana jest gęsta i sycąca zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami (sopa a la criolla) lub awokado nadziewane warzywami z majonezem (palta a la jardinera).
Peruwiańczycy piją te same napoje, co Europejczycy, tyle, że troszkę słodsze, szczególnie, jeżeli chodzi o napoje gazowane. Soki, kawa i herbata podawane są tak jak w Europie, chociaż herbatę najczęściej pije się z cytryną. Oferta napojów jest według mnie mniejsza niż potraw, ale generalnie można dostać wszystko, co znamy z Europy, czyli napoje gazowane zachodnie, napoje gazowane lokalnych marek jak Inka-cola - żółty napój odrobine smakiem przypominający polską oranzadę, Andin Crystal lub chicha morada, napój ze sfermentowanej czerwonej kukurydzy. Nie brzmi zachęcająco ale smakuje idealnie , bez cienia fermentacji. Wręcz przeciwnie - smakuje jak kompot z owocow lesnych z niewielką domieszką suszonych owoców.
Wśród napojów alkoholowych można spotkać parę gatunków piwa, (cerveza), w tym robione domowym sposobem w wysokich Andach - chicha, piwo kukurydziane. Oprócz piw w Peru dostępnych jest parę gatunków całkiem niezłych win oraz mocniejsze trunki, takie jak rum, koniak z winogron, wiśniówka, oraz słaba wódka z trzciny cukrowej. Specjalnością Peru jest pisco, napój narodowy, który zazwyczaj podaje się w postaci koktajlu z białkiem jaj, sokiem z cytryny, słodkim syropem i pokruszonym lodem.
Piwo
W Peru pija się piwa zarówno jasne (malta) jak i ciemne (negra). Do najsłynniejszych browarów Peru należy browar Cuzco oraz Arequipa. W Peru warzone jest tradycyjne piwo kukurydziane które jest przechowywane w glinianych dzbankach i serwowane w dużych szklanych kuflach, posiada ono bardzo specyficzny smak który nie wszystkim odpowiada, ale zawsze warto spróbować coś nowego.
Cherimoya
Owoc ten pochodzi nie tylko z Peru, ale również z Brazylii, Boliwii, Meksyku, Indii, Cejlonu, Hiszpanii. Spotkamy go także w Izraelu. Owoc ten ma wielkość pięści a jego kształt często jest kojarzony z sercem. Skórka tego owocu jest miękka oraz porowata z łuseczkowatą strukturą. Miąższ tego owocu posiada czarne niejadalne pestki. Cherimoya ma bardzo ciekawy słodki smak, który możn porównać z truskawkami. Owoc ten jest bardzo zdrowy, zawiera witaminę C, wapń i fosfor
Dania specjalne:
W Iquitos można zjeść dania typowe dla regionu Amazonii, np. zupę z małpy, filety z jaszczurki czy bardzo delikatną zupę-żel z żółwia, oraz smażone piranie. Polecam juane czyli danie z ryżu z rybą lub kurczakiem zawiniętym w liście bananowca, proste i smaczne.
Hitem nad hity jest jednak dane ze świnki morskiej - CUY. Nigdy nie zapomnę, jak szlam z moim przyszłym mężem przez targ w Limie i zachwycałam się mnogością uroczych świnek morskich w klateczkach, praktycznie na każdym stoisku. Nie mogłam zrozumiec rozbawienia w Jego oczach az..przeszlismy do części ze stoiskami mięsnymi... Gdzie świnki morskie leżały wszędzie oporządzone jak kurczaki i gotowe do zakupu i zjedzenia. Nikt z mojej rodziny świnek nie jada ale znaczna część populacji w Peru traktuje je tak samo jak w Europie traktuje się np. kurczaki.
Jak są podawane świnki morskie? Otóż w bardzo elegancki sposób, począwszy od swojskich barów typu fastfood do drogich restauracji. Pewnego dnia, siedząc w jednej z takich restauracji na spotkaniu rodzinnym ku mojemy pzerażeniu zauwazyłam, z talerza turystów obok wystaje mala opieczona łapka świnki, którą w Polsce trzyma się w domu jako zawierzątko domowe. :) No ale z gustami i smakami się nie dyskutuje a będąc w innym kraju - ponoć wszystkiego trzeba spróbować. Ja akurat odmównilam sobie tej (nie)przyjemności.