Galapagos zwane inaczej Wyspami Żółwimi leżą na Oceanie Spokojnym, ponad 900 km od wybrzeża Ekwadoru. Archipelag tworzy 19 wysp oraz 107 wysepek i dużych odsłoniętych skał. Tylko pięć wysp jest zamieszkana przez ludzi. Liczba ludności wynosi około dziewiętnastu tysięcy. Galapagos to górzyste wyspy, pochodzenia wulkanicznego. Kilka wulkanów położonych na zachód od Wysp Zółwich nadal jest czynnych.
Galapagos stanowią część Ekwadoru i zostały przyłączone do tego państwa w 1832 r. Wyspy odkrył w 1535 r. Tomas de Belenga. Były one wykorzystywane przez Hiszpanów jako baza piratów, którzy zabierali olbrzymie żółwie jako żywe „konserwy” na pokład statków. W 1934 r. został założony Park Narodowy Galapagos. Obejmuje wyspę Santa Cruz w archipelagu Galapagos, z centrum wulkanicznym, skalistymi urwiskami i piaszczystymi plażami i lagunami. Obecnie Wyspy Żółwie są administrowane przez zarząd Parku Narodowego Galapagos, który przygotował dla odwiedzających sześćdziesiąt fascynujących miejsc wartych obejrzenia. Pozostała część wyspy nie jest dostępna dla turystów (ci bardziej spostrzegawczy dopatrzą się żółwia olbrzymiego, legwana, gekona, flaminga, pelikana, ziębę Darwina, albatrosa, nielotne kormorany czy nawet tropikalnego pingwina). Postanowiono tak, ponieważ zwierzęta z Galapagos żyjące od wieków bez naturalnych wrogów zatraciły instynkt ucieczki przed człowiekiem. Zwierzęta stanowią przedmiot badań i ochrony ponieważ wyspy spełniają rolę laboratorium jak w czasach Darwina…
Karol Darwin uczynił wyspy Galapagos znanymi na całym świecie jako „mały odrębny świat”. Sądził, że dzięki naukowym badaniom ludzie przybliżą się do „tajemnicy tajemnic, pierwszego pojawienia się nowej istoty na ziemi”. W czasie pięcioletniej podróży dookoła świata na okręcie „Beagle” Darwin odwiedził wyspy w 1835 r. Zebrał bogate zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne m.in. odkrył kopalne szczątki mastodonta, szczerbaków i małżów w Ameryce Południowej. Zwrócił też uwagę na gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące wyspy Galapagos i tylko im właściwe. Zdobyte przez Darwina materiały, jego doświadczenia i obserwacje stały się podstawą dorobku naukowego i ukształtowały jego myśl ewolucyjną. W obszernym dziele O powstaniu gatunków … streścił są teorię o powstaniu gatunków zwierzęcych i roślinnych przez dobór naturalny . Publikując tę pracę w 1859 r. wstrząsnął światem. Jednocześnie dostarczył naukowcom zupełnie nowej teorii z dziedziny ewolucjonizmu.
http://coliber.info/index.php/przewodnik-ameryka-poludniowa/189-ekwador-wyspy-galapagos#sigProId905f71fab5