azja

Alanya Twierdza

TWIERDZA W ALANYI
Twierdza Alanyi otoczona 6,5 km murem obronnym wybudowana została na półwyspie wzniesionym 250 m n.p.m. Pierwotna konstrukcja twierdzy pochodzi z okresu hellenistycznego, jednak swój monumentalny wizerunek zachowany do dziś osiągnęła w XIII wieku, za czasów Imperium Seldżuckiego. Po zdobyciu miasta w 1221 roku twierdza została rozbudowana przez Alaaddina Keykubata, Sułtana Seldżuckiego. Mur obronny jest blankowany i posiada 83 wieże strzelnicze. Po wewnętrznej stronie twierdzy znajduje się około 400 cystern, w których zbierana woda deszczowa spełniała roczne zapotrzebowanie mieszkanców, część z nich używana jest do dnia dzisiejszego.

.

Mury obronne budowane były według pewnego planu, począwszy od Czerwonej Wieży, poprzez Ehmedek, Ickale, Adam Atacagi, Cilvarda burnu ustu, Arap Evliyasi Burcu i Esat Burcu schodząc do Tophane i stoczni, dochodząc do punktu początkowego, czyli Czerwonej Wieży. Obecnie twierdza pełni funkcję muzeum na otwartym powietrzu prezentując fascynującą sztukę Turków Seldżuckich. W okresie Imperium Seldżuckiego była zimową rezydencją Alaaddina Keykubata. Do dziś dnia twierdza zamieszkiwana jest przez lokalną ludność. Przed historycznymi domami z drewna i kamienia tkane są obrusy z bawełny i jedwabiu, kolorawane są różnokształtne dynie, orientalne posiłki serwowane są w maleńkich ogrodach. Ponadto przy drodze prowadzącej do zamku znajduje się wiele kafeterii i restauracji. Droga ta otwarta jest dla ruchu samochodowego, piesza wyprawa zajmuje około godziny.


 
zczerwona Wieża Alanya  
KIZILKULE (CZERWONA WIEŻA)
Zlokalizowana w porcie, ośmiokątna wieża jest symbolem miasta pochodzącym z okresu Imperium Seldżuckiego, tzn. XIII wieku. Wieża wybudowana została na życzenie Sułtana Alaaddina Keykubata w 1226 roku przez twórcę Zamku w Sinopi, architekta Ebu Ali Reha el Kettani, pochodzącego z Halepi. W związku z trudami napotkanymi przy budowie wyższych części wieży, użyto do jej wykończenia czerwonej cegły, której zawdzięczamy nazwę. Niektóre ze ścian budowane były z marmuru, pozostałości z antycznego miasta. Każda ze ścian ośmiokątnej wieży ma 12,5 m szerokości, wysokość wieży to 33m, średnica  ma 29 m. Wieża posiada pięć pięter wliczając parter. Na samą górę prowadzi 85 kamiennych schodów. Światło słoneczne dociera do najniższego poziomu, ponadto na środku wieży znajduje się cysterna na wodę deszczową. Wieża wybudowana była w celach obronnych portu i stoczni przed atakami od strony morza. Przez setki lat wykorzystywana była przez armie wojskowe. Po renowacjach w latach 1950 i 1979 pierwsze piętro zostało otwarte dla zwiedzających jako Muzeum Etnograficzne.


 
Stocznie Alanya  
STOCZNIA
Budowę trwającą rok rozpoczęto w 1227 roku przy Czerwonej Wieży, w sześć lat po zdobyciu miasta przez Alaaddina Keykubata. Stocznia od strony morza posiada pięć doków i ma 56,5 m długości oraz 44 m głębokości. Budowla powstała po najbardziej osłonecznionej stronie półwyspu, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne przy budowie łodzi. Nad wejściem znajduje się pieczęć Alaaddina Keykubata oraz zdobienia rozetami. Zarówno stocznia w Alanyi, będąca pierwszą seldżucką stocznią na Morzu Śródziemnym, jak i wybudowana wcześniej seldżucka stocznia na Morzu Czarnym, sprawiły, iż Alaaddin Keykubat otrzymał przydomek „Sułatana Dwóch Mórz”. Z jednej strony stoczni znajduje się mały meczet, po drugiej zaś pomieszczenie strażników. Od strony morza statkiem lub od strony Czerwonej Wieży przy murach obronnych dostać można się do środka, wstęp jest bezpłatny.

 
SKŁAD AMUNICJI
Tuż przy stoczni znajduje się wybudowana na skale 10 m n.p.m. składownia amunicji wykorzystywana w celach obronnych. Trzypiętrowa budowla z cegły powstała na planie prostokąta w 1227 roku. Dowiedziono, iż w owej budowli przechowywano amunicję ze statków wojennych. Obecnie w planach Urzędu Miasta Alanya oraz Ministra Kultury jest zmiana stoczni oraz składowni amunicji w morskie muzeum.


 
Ehmedek Alanya  
EHMEDEK
Zlokalizowany po północnej stronie twierdzy, przebudowany w okresie seldżuckim Zamek Średni powstał za czasów Bizancjum jako tzw. Mały Zamek. Z napisów nad wejściem wynika, iż wybudowany był w 1227 roku. Nazwa Ehmedek pochodzi od imienia architekta, który go wybudował. Średni Zamek, składający się z dwóch części i posiadający trzy wieże, położony był w strategicznym punkcie, pełniąc przy tym funkcję obronną zamku, czyli Pałacu Sułtana. Wybudowane w okresie Bizancjum wieże z bloków skalnych przetrwały do dziś. Wciąż korzysta się z trzech cystern zanjdujących się w Średnim Zamku. Na ścianach można obejrzeć rysunki łodzi pochodzących z okresu seldżuckiego.


 
Alanya Plażą Kleopatry  
MECZET SULEYMANIYE
Wybudowany został tuż przy Zamku Wewnętrznym na szczycie twierdzy w 1231 roku, w czasie przebudowy miasta przez Alaaddina Keykubata. W kolejnych latach zniszczony, odbudowany został w XVI wieku przez Kanuni Sułtana Suleymana w okresie Imperium Ottomańskiego. Meczet z pojedyńczym minaretem znany jest jako Alaaddin, Kale lub Suleymaniye. Został wybudowany na kształt kwadratu z gruzu oraz posiadał kopułę wykonaną z cegły bazującą na planie ośmiokąta. Piętnaście małych glinianych waz było rozlokowanych w celu wzmocnienia akustyki w części podtrzymującej kopułę, co da się odczuć w trakcie praktyk religijnych. Główna część znajduje się pod trzema kopułami z cegły na podwyższeniu o cztery stopnie. Zdobienia nad drzwiami i oknami są doskonałym przykładem rzeźby w drewnie z czasów ottomańskich. 
BEDESTEN  
BEDESTEN
Zlokalizowany w cytadeli przy meczecie Suleymaniye, najprawdopodobniej wybudowany został w XIV lub XV wieku w okresie panowania dynastii Karamanogullar jako bazar lub zajazd. Konstrukcja z cegły na planie prostokąta posiada 26 pokoi oraz dziedziniec o długości 35 m i szerokości 13 m. Obecnie ta historyczna budowla funkcjonuje jako hotel z restauracją i kafeterią. Niegdyś sklepy otaczające dziedziniec dziś używane są jako pokoje hotelowe. Na końcu schodów w ogrodzie znajduje się wielka cysterna. Z ogrodu roztacza się widok na mury obronny, piaszczyste wybrzeże Morza Śródziemnego oraz Góry Taurus. Bedesten zwiedzić można po uzyskaniu pozwolenia od obsługi hotelowej.


 
Cilvarda  
MENNICA
Mennica zlokalizowana jest na wysuniętym 400 m w głąb morza przylądku Cilvarda, na samym końcu półwyspu. Budynki powstałe z bloków kamiennych przez ludność lokalną nazywane były „mennicą”, choć z wybijaniem monet nie miały nic wspólnego. Jeden z budynków pochodzących z XI wieku to mały kościół, drugi zaś pełnił funkcję klasztoru. Kopuła kościoła przetrwała do dnia dzisiejszego, nieopodal na skałach zlokalizowana jest kolejna z cystern. Z Zamku Wewnętrznego do przylądka Cilvarda prowadziła droga schodami wykutymi w skałach, nie da się jednak korzystać z niej obecnie. Od strony morza dotrzeć tam było bardzo trudno i niebezpiecznie. Budowle znajdujące się na przylądku można obejrzeć z twierdzy, aczkolwiek widok od strony morza w czasie rejsu statkiem robi zdecydowanie większe wrażenie. 
MAŁY MECZET SUŁTANA AKBESE
Zlokalizowany jest w obrębie twierdzy na zachód od Bedestenu, jakieś 100 m od meczetu Suleymaniye. Wybudowany był w 1230 roku przez pierwszego dowódcę twierdzy Alanyi Sułtana Akbese mianowanego przez Alaaddina Keykubata. Zewnętrzna część wybudowanana została z bloków kamiennych, wewnętrzna część i kopuła z cegły. Meczet powstał na planie kwadratu i posiadał dwie sale. Jedna z nich to meczet, w drugiej natomiast znajduje się grób Sułtana Akbese oraz trzy inne groby. W meczecie da się zauważyć mihrab, wyłożony ozdobnymi kafelkami. Z inskrypcji wyczytać można następujące słowa: „Bóg zna tajemnice nieba. Małe meczety Boga budowane są tylko przez tych, którzy wierzą w Niego i w dzień sądu ostatecznego. Wybudowany w 1230 roku, za panowania Alaaddina Keykubata przez biednego Akbese, który potrzebował boskiej litości”. Kilka metrów od meczetu znajduje się cylindryczny minaret, którego baza powstała z gruzu, główna część natomiast z cegły. 
Meczet  
MECZET ANDIZLI
Zlokalizowany jest w dzielnicy Tophane. Nazwa meczetu pochodzi od rosnącego przy nim drzewa herbacianego, elecampane. Wybudowany był w 1277 roku przez Emira Bedruddina. Meczet posiada motywy charakterystyczne dla okresu seldżuckiego, wybudowany z bloków skalnych posiadał niewysoki minaret. Ambona znajdująca się w meczecie jest jednym z najlepszych przykładów rzeźby w drewnie okresu seldżuckiego. Do meczetu wejść można drzwiami przy drodze poniżej Czerwonej Wieży.

 
GROBOWIEC SITTI ZEYNEP
Zlokalizowany przy drodze do twierdzy, najprawdopodobniej pochodzi z okresu seldżuckiego lub ottomańskiego. Wybudowany na planie kwadratu posiadał kopułę i składał się z dwóch pomieszczeń. W jednym z pomieszczeń znajdował się długi sarkofag, drugie pomieszczenie zaś było puste. Evliya Celebi pisał, iż budowla była klasztorem Derwiszów Bektaszi, nie ma natomiast konkretnych informacji dotyczących Sitti Zeynepa. Z ksiąg pochodzących z okresu ottomańskiego, za panowania Sułtana Kanuni Suleymana, wynika, iż fundatorem grobowca był „Sitti Zeynep bin’t Zeynulanbidin”. Mówi się,iż osoba tam pochowana uznana była za świętą. Trzy grobowce wyrzeźbione w skałach, każdy o długości 2 m, zlokalizowane są w antycznej części półwyspu. Przez pewien okres wykorzystywane były jako zbiorniki na wodę.


 
Alanya  
KOŚCIÓŁ HIDRELLEZ
Oddalony 10 km od centrum miasta Alanya, położony jest w granicach wsi Haci Mehmetli w Hidir Ilyas. Z wybudowanego na zboczu wzgórza kościoła rozciąga się widok na Morze Śródziemne. W kościele do dziś odbywają się praktyki religijne zarówno odwiedzających go Chrześcijan jak i Muzułmanów. Kościół posiada niewielką absydę i wybudowany był na planie prostokąta, jego ściany powstały z kamienia, dach natomiast był murowany. Półpiętro kościoła było pięknie zdobione w drewnie. Freski na ścianach nie przetrwały niestety do dziś. Z inskrypcji wynika, iż w 1873 roku kościół został wyremontowany. Inskrypcje, które oglądać można w Muzeum Alanya pisane były po turecku (w języku Karamanów) alfabetem greckim. Kościół zamknięto w 1924 roku w wyniku przesiedlenia do Grecji ludności kościoła ortodoksyjnego mieszkającej w Alanyi porozumiewającej się w języku tureckim. Ze względu na pobliskie źródło kościoł nazywano również Agios Georgios. Podobny do tego znajduje się w Antalyi. Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne.


GROTA DAMLATAS Alanya  
GROTA DAMLATAS
Grota Damlatas odkryta została w 1948 roku w czasie budowy portu. Zlokalizowana jest po zachodniej stronie półwyspu na wybrzeżu. Na początku groty ciągnie się 50 m przejście, za którym wysokość sięga 15 m i posiada cylindryczny kształt, z tamtąd też schodzi się na dno groty. Powstałe w jej wnetrzu stalaktyty i stalagnity pochodzą sprzed 15 tysięcy lat. Ze względu na kapiącą ze stalaktytów wodę nadano nazwę grocie, Damlatas (Kapiący Kamień). Grota znana jest nie tylko ze względu na magiczną atmosferę, ale przede wszystkim z właściowości leczniczych dla astmatyków. Trafiają do niej pacjenci przesiadujący przez zalecony czas dziennie przez 21 dni w ramach kuracji zdrowotnej. Temperatura w grocie jest stała zarówno latem jak i zimą oraz wynosi 22 stopnie, wilgotność to 95%.Powietrze w grocie składa się między innymi z 71% azotu  20,5% tlenu oraz 10 do 12 razy większej ilości dwutlenku węgla niż  w powietrzu na zewnątrz.ss Wejście do groty jest płatne. W okolicy znajduje się niewielki bazarek ze straganami, na tyłach plaża o tej samej nazwie co grota.

 
Sherapsa Inn  
ZAJAZD SZARAPSA
Budowla pochodząca z XIII wieku znajduje się 13 km na zachód od Alanyi przy głównej drodze. Jako karawansaraj wybudowana została na szlaku jedwabnym w latach 1236 – 1246 przez Seldżuckiego Sułtana Giyaseddina Keyhusreva. Wykorzystano niewielką powierzchnię, na której z ogromnych cietych kamieni wybudowano zajzad. Bardzo ważny ośrodek noclegowy średniowiecza dziś jest miejscem rozrywek.

 
Alanya  
TWIERDZA ALARA
Twierdza Alara wybudowana przez Alaaddina Keykubata w 1237 roku zlokalizowana jest 37 km na zachód od Alanyi, 9 km w głąb lądu. Budowla powstała tuż przy rzece Alara i miała za zadanie chronić przemierzające szlakiem jedwabnym karawany. Budowę rozpoczęto na 200 m wysokości wzgórza kończąc na 500 m, dzięki czemu widok zamku robi tak niesamowite wrażenie. Twierdza składa się z wewnetrznej i zewnętrznej części, aby dostać się do niej należy przejść ciemnym wejściem, przez które prowadzi 120 schodów. W związku z tym, iż miejsce nie jest oficjalnie otwarte dla zwiedzających, należy spacerując uważać na ruiny i dzikie krzewy. Tunele wybudowano rzeźbiąc je w skałach. Wśród pozostałości odnaleźć można mały pałacyk, pokoje służby, meczet oraz turecką łaźnie. Aby dostać się na szczyt należy przygotować się do wspinaczki z odpowiednim do tego sprzętem. Widok ze wzgórza wynagradza jednak trudy zdobycia go. 
Alanya  
ZAJAZD ALARA
Zlokalizowany 800 m od Twierdzy Alara, wybudowany był na płaszczyźnie przy brzegu Rzeki Alara. Zajazd powstał z wielkich ciętych kamieni na powierzchni 2000 m2. Wybudowany w 1231 roku i odnowiony kilka lat temu, w tej chwili funkcjonuje jako restauracja i sklep. Drugie drzwi dawnego karawansaraju prowadzą do pokoi gościnnych. Po obu stronach długiego korytarza znajdują się małe pokoiki. Na terenie zajazdu dziś obejrzeć można fontannę, mały meczet oraz łaźnie turecką. Uwagę przyciągają podpisy mistrzów rzeźby w kamieniu odkryte w czasie renowacji. W inskrypcjach znajdujacych się w Alanyi Alaaddin Keykubat nazywa siebie „sułtanem lądu i dwóch mórz, władcą państw arabskiego i perskiego”, w zajeździe Alara natomiast nosi tytuł „zdobywcy państw: greckiego, syryjskiego, armeńskiego oraz krajów europejskich”. Wejście do zajazdu jest płatne. W czasie zwiedzania skorzystać można z usług gastronomicznych restauracji znajdujacej się na jego terenie, bądź też z niewielkich jadłodajni przy brzegu rzeki, w której można zażyć kąpieli w czasie oczekiwania na posiłek. 
Zajazd kargi - Alanya  
ZAJAZD KARGI
Położony jest na zachód od Alanyi, a na północ od rzeki Kargi. Ze względu na brak jakichkolwiek inskrypcji trudno jest określić rok jego powstania. Zajazd to budowla z kamienia o 46 m szerokości i 50 m długości. Najprawdopodobniej wybudowana jako karawansaraj w Kesikbel, na szlaku grającym rolę mostu łączącego Morze Śródziemne z Centralną Anatolią w okresie rzymskim, seldżuckim i ottomańskim. Pokoje zlokalizowane wokół dziedzińca posiadały w sufitach wywietrzniki kominowe. Naprzeciw wejścia znajdowały się wyrzeźbione w skałach koryta na karmę dla zwierząt. Z obiektu dziś pozostały jedynie ruiny.

 

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nowy symbol Paryża?

Francuzi nie przepadają za wieżowcami i wysokimi zabudowaniami. Taki jest właśnie Paryż, to miasto bez wieżowców (nie licząc Wieży Eiffela oczywiście). Nielubiany przez Francuzów gmach Biblioteki Narodowej (oddany do użytku...

Wycieczki fakultatywne Cypr

Wycieczki Cypr uważane są przez wielu jako raj na ziemi. Niesamowitą popularnością cieszą się piaszczyste plaże, ciepłe morze oraz inspirujące zabytki. Po za tymi rejonami Cypr jest górzysty...

Wycieczki fakultatywne Bułgaria

Wycieczki do Bułgarii to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich turystów, którzy wiedzą czego oczekują od wyjazdu. Urlop w tym miejscu pozwoli nam nie tylko odpocząć i zregenerować nasze siły na...

10 najpiękniejszych plaż

Od obmywanych turkusowymi wodami złocistych piasków, po targane gwałtownymi falami wybrzeża... Prezentujemy dziesięć najwspanialszych plaż świata według redakcji The Guardian..

wycieczki fakultatywne

Polecamy

5 miejsc w Ameryce Poludniowej które trzeba zobaczyć!

Tak rozległy i zróżnicowany kontynent jak Ameryka Południowa ma wiele niezapomnianych miejsc, godnych odwiedzenia zakątków i zaskakujących urokiem zabytków. Wybraliśmy wg nas 5 takich ciekawych miejsc Ameryki południowej, które moga...

Kilka rekordów...

  Najmniejsze, największe, najdłuższe, najstarsze... Ponizej przedstawiamy kilka skrajności godnych uwagi dla miłosnika podróżowania i szeroko rozumianej turystyki. .

Wycieczki fakultatywne Bułgaria

Wycieczki do Bułgarii to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich turystów, którzy wiedzą czego oczekują od wyjazdu. Urlop w tym miejscu pozwoli nam nie tylko odpocząć i zregenerować nasze siły na...

Bora Bora - raj na Ziemi

Położona 280 km na północny-zachód od Tahiti wyspa Bora Bora, często określana jest mianem „Perła Pacyfiku”. Doskonale oddaje to jej niezwykłe piękno oraz wyjątkowe krajobrazy. Turkusowa laguna z różnorodną i...