ameryka poludniowa

rio de-janeiroPrzepięknie położone miasto, wciśnięte między urwiste wzgórza a zatokę Guanabra. Charakterystycznymi punktami krajobrazu są dwa wzgórza: „Głowa Cukru” oraz Corcovado ze statuą Chrystusa. Najsłynniejszą plażą miasta jest Copacabana o długości 3km. Na 4 dni przed Środą Popielcową rozpoczyna się słynny na całym świecie karnawał, jednak także poza karnawałem nie brakuje tu rozrywki i zabawy. Szmaragdowa woda zderza się z jasnym jak lody waniliowe piaskiem i delikatnie opływa bajkowe pagórki, łagodząc ich kształty. Słońce i niebo sprawiają, że widok jest pastelowy.

.


Miasto Rio de Janeiro najprawdopodobniej odkryto 1 stycznia 1502 roku. Portugalskie okręty, członkowie ekspedycji badawczej poszukując nowych miejsc, natknęli się na akwen, który uznali za ujście rzeki i nazwali go Rio de Janeiro – Rzeką Styczniową. Portugalczycy odkrywając miasto, założyli tutaj nie kolonie, a jedynie faktorie handlowe tak, aby nie przeszkadzać Indianom mieszkającym na tych terenach. Następnie w 1555 roku pierwszą typową osadę nad zatoką Guanabara założyli hugenoccy kupcy z Francji, którzy chcieli stworzyć na tych terenach wolną od prześladowań kolonię. Jednakże fort ten przetrwał do 1565 roku, gdyż Portugalczycy przepędzili intruzów z tych ziem. Dwa lata po wypędzeniu hugonotów, zbudowali oni nad zatoką miasto, które na cześć patrona Świętego Sebastiana nazwali Sao Sebastiano de Rio de Janeiro. Nazwę tą jednak szybko przemienili na szczęśliwą Rzekę Styczniową – Rio de Janeiro. Pod koniec XVI w. miasto bardzo szybko się rozrastało, z jego portów wywożono cukier do Europy, a dzięki gorączce złota w sąsiednim Minaas Gerias stało się centrum finansowym kraju oraz stolicą państwa. Mieszkała tutaj królewska rodzina, a następnie cesarz Brazylii. Do 1889 roku Rio było stolicą wolnego państwa oraz cesarstwa, a później Republiki Brazylii. Niestety w 1960 roku stolicę ta przeniesiono do Brasilii.


Brukowane uliczki dzielnicy Santa Teresa, niezmiernie przypominają  Lizbonę. Pewnie dlatego, że po jej stromych zboczach jeździ żółty tramwaj podobny do tego, który krąży po wzgórzach stolicy Portugalii. Jednym z najatrakcyjniejszych odcinków trasy bondinho jest przejazd akweduktem Carioca. Zbudowano go w XVIII wieku, aby transportował wodę z góry Santa Teresa do śródmieścia. Z tą częścią trasy kojarzyć mi się zawsze będzie najszybszy zachód słońca. W ciągu niespełna dziesięciu minut dzień zmienił się w czarną jak smoła noc.

CIEKAWE MIEJSCA W RIO

cristo redentorChrystus Odkupiciel

Ogromny, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado to symbol Rio de Janeiro w Brazylii. Już w 1921 r. we wszystkich kościołach Brazylii rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika. Statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami, zarówno obejmującymi miasto, jak i witającymi przybywających gości od morza, pomysłu Hectora da Silvy, upamiętnia setną rocznicę niepodległości Brazylii. Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, a rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro. Jej odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Sam pomnik mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiony na ośmiometrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry. Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. 7 lipca 2007 pomnik został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

 

rio de janeiro02Głowa Cukru (Pao de Acuar)

Wydobywające się z wód zatoki Guanabara wzgórze, zwane potocznie Głową Cukru - mimo iż przypomina bardziej bochen, liczy 396 metrów wysokości i góruje nad Rio i zatoką. Z jego szczytu, na który można dostać się kolejką linową, Rio i zatoka Guanabara jawią się bez wątpienia jako jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Trudno się zatem dziwić, że wizyta na szczycie Głowy Cukru jest jedną z głównych atrakcji zwiedzania miasta. Podobno zachód słońca obserwowany ze szczytu wzgórza to niezapomniany widok.

 

ipanema-rio-de-janeiroPlaże Rio: Copacabana i Ipanema - Morska księżniczka

Chyba nigdzie nie ma słynniejszej plaży niż 6-kilometrowy odcinek wybrzeża, wzdłuż którego rozciąga się jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic na świecie.  Znajdują się przy niej luksusowe hotele, najdroższe restauracje iliczne kasyna, najbardziej eleganckie sklepy, restauracje, bary oraz najlepsze kluby nocne. Copacabana to scena miasta, na której rozgrywają się najbardziej ekscytujące wydarzenia z życia metropolii. Plaże Rio, bardziej miejska Copacabana i ekskluzywna Ipanema (Ipanema i Leblon to dwie najdroższe dzielnice mieszkalne Rio) stanowią serce miasta, mimo że położone są z dala od jego formalnego centrum. Zatoka ma kształt croissanta i ciągnie się przez ponad sześć kilometrów. Praia do Copacabana, zwana Princesinha do Mar czyli Morską Księżniczką, i przylegająca do niej Avenida Atlântica to obowiązkowy punkt wycieczki do Rio. Można wybrać się tam w dzień – słoneczny i ciepły nawet zimą: w czerwcu i lipcu temperatury rzadko spadają poniżej 23 stopni Celsjusza.

Rio-de-Janeiro23Centrum

Centrum Rio to niesamowita mieszanka nowoczesności i zabytków. Prawdziwym sercem miasta jest plac Floriano, na którym gromadzi się towarzyska śmietanka, zwabiona dziesiątkami wykwintnych restauracji, kawiarni i barów mieszczących się w zabytkowych budynkach okalających plac; okolica żyje swoim życiem niemal całą dobę. Przy placu mieści się także najlepsze muzeum miasta - Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, z kolekcją dzieł XX-wiecznego malarstwa brazylijskiego. Kilka kroków dalej wznosi się niedawno odrestaurowany klasztor św. Antoniego, najstarsza budowla sakralna w Rio. Zdobiąca wnętrza świątyni statua św. Antoniego jest przedmiotem wielkiego kultu, szczególnie ze strony kobiet, proszących świętego o dobrego męża.

Kilka przecznic dalej przyciąga turystów inny historyczny plac - Praça Tridentes, wraz z graniczącym z nim parkiem Campo de Santana, w którym cesarz Dom Pedro I, w 1822 r. ogłosił niepodległość Brazylii. Warto również odwiedzić Pałac Cesarski. To dawna siedziba królewska i rządowa, której budowa rozpoczęła się w 1775 r. i zakończyła pod koniec XIX wieku. Od czasu przeprowadzenia renowacji spełnia rolę popularnego centrum kultury, z czasowymi wystawami i kawiarniami.catedral metropolitana do rio de janeiro 3

Idąc śladem zabytków sakralnych koniecznie trzeba zobaczyć dwa obiekty: starą katedrę (Igreja de Nossa Senhora do Monte Carmo, która służyła również jako kaplica rodziny królewskiej) oraz kontrowersyjną nowoczesną katedrę pod wezwaniem Św. Sebastiana – uważaną przez wielu za najbrzydszy kościół świata. Masywna struktura z brudnego zbrojonego betonu przywodzi na myśl elektrownie atomowe. Katedra, znana też jako Metropolitan Cathedral of Rio de Janeiro (foto po prawej), zaprojektowana w brutalistycznym stylu przez Edgara de Oliveira da Fonseca, wybudowana została w latach 1964-1979, ma około 96 metrów wysokości i średnicę podstawy wynoszącą 100 metrów. W środku może się zmieścić ponad 20 tysięcy osób. Wystarczy jednak do niej wejść, by zapomnieć o zewnętrznej brzydocie. Katedrę zdobią cztery wspaniałe witraże, tworzące olbrzymi krzyż. Każdy z nich ma wysokość 64 metrów i sięga od podłogi do samego sklepienia.

Maracana Stadium in Rio de JaneiroStadion Maracanã

Stadion Maracanã w Rio de Janeiro to jeden z największych obecnie stadionów piłkarskich świata - mógł pomieścić w czasach swojej świetności nawet 200 tysięcy widzów. Dziś, ze względu na bezpieczeństwo, arena mieści „zaledwie” 103 tysiące amatorów piłki nożnej. Zbudowany w latach 1948-1950, został odany do użytku na otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 1950 r. Stadion Maracanã uważany jest w Brazylii za największy cud architektury sportowej, a także największą świątynię drugiej brazylijskiej "religii" – futbolu. Jest stadionem narodowym, a według konwencji haskiej z 14 maja 1954 r. także dobrem narodowym, tym samym posiada status zabytku.

Karnawał

Najsłynniejszą na świecie imprezą rozrywkową w Rio de Janeiro jest karnawał. Co roku ściągają tu miliony turystów, którzy pragną uczestniczyć w tej barwnej zabawie i wywieźć niezapomniane wrażenia. Oficjalnie karnawał trwa od piątku do wtorku, bezpośrednio przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jednak zabawa zaczyna się dużo wcześniej. Już od sierpnia w szkołach samby organizowane są dni otwarte dla turystów i trwają karnawałowe bale. Karnawałem żyje całe miasto. Najlepsze szkoły samby przez cały rok starannie przygotowują się do występów na sambódromo. Barwne korowody tancerzy samby są dla wielu najbarwniejszym artystycznym widowiskiem świata. Stroje karnawałowe tancerzy są niesłychanie bogate, a przy tym skąpe. Przebogate nakrycia głowy sięgają nawet kilku metrów wysokości. Trzeba pamiętać, że znaczna część biletów na główną imprezę karnawału jest wysprzedana już na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy.

 

W okolicy

Buzios – dawniej było wioską rybacką, jednakże obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku brazylijskiej śmietanki. Miasto posiada 20 urokliwych plaż z krystalicznie czystą wodą.

Parati – 30 tysięczne miasteczko, które jest perłą architektury kolonialnej, w 1966 roku zostało uznane przez UNESCO za zabytek kultury.

Teresopolis – klejnot górskich kurortów, główną atrakcją jest widok na dość odległą zatokę Guanabara i Park Narodowy Serra Dos Orgaos.

Sporty i plaża

  • W Rio de Janeiro jest wiele wspaniałych piaszczystych plaż: Zalicza się do nich: słynną Copacabanę, Iapnemę Sao Conrado oraz Arpoador.
  • Można uprawiać tutaj wiele sportów wodnych, do najpopularniejszych zalicza się nurkowanie oraz żeglowanie.
  • Sprzęty do nurkowania oraz do innych sportów są ogólno dostępne.
  • Odcinek Arpoadro jest fantastycznym miejscem do uprawiania surfingu.
  • Na plażach często rozgrywane są mecze piłki siatkowej, gdyż Brazylijczycy uwielbiają tą dyscyplinę.
  • Długie piaszczyste plaże są doskonałym miejscem dla amatorów jazdy konnej.
  • Plaża Lagoa leżąca w głębi Ipanemy jest wspaniałym miejscem, które opanowali amatorzy joggingu, spacerowicze i rowerzyści.
  • Dla pasjonatów wspinaczki skałkowej poleca się górzystą okolicę Rio de Janeiro.

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wycieczki fakultatywne: Hiszpania Costa Brava, Costa del Sol, Costa de la Luz

Aby zaplanować udany wyjazd na wczasy do Hiszpanii warto zdobyć trochę informacji. Wybierając się na wczasy w Hiszpanii polecamy zapoznać się z możliwymi do odbycia na miejscu wycieczkami fakultatywnymi. Można...

CHILE: Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna zwana też Rapa Nui wciąż budzi emocje. Mimo, że od ponad trzech wieków badacze i podróżnicy starają się poznać jej tajemnice – ona strzeże ich pilnie, pozostając wciąż...

HISZPANIA: Montjuic w Barcelonie

Montjuic (Żydowskie Wzgórze). Nazwę tę można spotkać w kilku miejscach obszaru języka katalońskiego. Montjuic znajduje się w katalońskich miastach takich jak Barcelona i Girona, a także na Minorce. W języku...

Tanie Apartamenty w Chorwacji

Wybierasz się na wczasy do Chorwacji, planujesz dojazd własny? Dobrze trafiłeś! Oferujemy tanie apartamenty w Chrowacji w świetnych cenach. Liczne promocję i największą baza apartamentów!

wycieczki fakultatywne

Polecamy

Wycieczki fakultatywne Indonezja

Łańcuchy wysp skąpane w wodach oceanu u południowo-wschodnich krańców Azji, kuszą błękitem swych wybrzeży, zielenią lasów i tajemnicą groźnych wulkanów. Aż trudno uwierzyć, iż te tysiące wysp o zróżnicowanej geografii...

Najniebezpieczniejsze lotniska na świecie

Niektóre mają drogi do kołowania długości dwóch kilometrów, inne leżą między górami, wśród wieżowców albo kończą się w... morzu. Piloci w takich sytuacjach muszą wykazać się nie lada umiejętnościami. Według ekspertów...

Madagaskar - wyspa o wielu obliczach

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie. Niektórzy nazywają nawet Madagaskar wyspą kontynenetm, ponieważ ma tak dużą powierzchnię. Inni mówią o nim wielka czerwona wyspa, ze względu na...

Nietypowe hotele na świecie

Urlop kojarzy się wszystkim z blogim odpoczynkiem, luksusowym hotelem, zapachem olejku do opalania i wyśmienitym pakietem all inclusive. Innym kojarzy się z wyczerpującą ciągłą wędrówką w celu poznania jak...