Start: Terreiro de Sé.

Koniec: Estaçao de Sao Bento.

Czas trwania: 2,5 h

Njalepszy okres: Codziennie pomiędzy 10 a 16

Najgorszy okres: Od pn do pt w godz 8-10 i 16-18, ze względu na godziny szczytu

Jedynym sposobem na dokładne zwiedzenie serca miasta jest spacer. Prawie wszytskie najwazniejsze zabytki znajdują się w starej części miasta gdzie ciężko znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu albo wogóle nie można dotrzeć samochodem luba utobusem. Ulice są wąskie i pochyłe, co czasami potrafi pomieszać w głowie nowoprzybyłym turystom. Nawet uzbrojonym w mapy niektóre uliczki moga wydac się identyczne i przez to na chwilę zgubią drogę. Na szczęscie mieszkańcy Porto są bardzo sympatyczni i  pozyctywnie nastawieni do turystów, także chętnie wskazują właściwą drogę.

Zwiedzanie nalezy rozpocząć w sercu starego miasta, w:

1. Terreiro de Sé

This square is dominated by the cathedral, founded as a fortress church in the 12th century and greatly altered in the 1600s and 1700s. Square-domed towers flank the main facade. "Cathedral Square" is also bordered by an 18th-century former Episcopal palace, now municipal offices. Noted for its granite-cased doors and windows, it contains an exceptional stairway. Also on the square are a Manueline-style pillory and a statue of Vímara Peres, the warrior of Afonso III of León, who captured ancient Portucale in A.D. 868.

Ten plac jest zdominowany przez katedrę, wzniesioną jako twierdzę w XII w. a rozbudowaną i odnowioną w latach 1600-1700. Główną fasadę zdobią kwadratowe wieże. Plac katedry otaczają budynki należące do pałacu biskupiego, w ktorym aktualnie jest urząd miejski. Na placu znajduje się manueliński pręgierz i posąg Vímara Peres, wojownika Afonso III León, który zdobył  starożytną Portucale w roku 868.

Z tyłu katedry jest jedna z najbardziej urokliwych ulic Porto:

2. Rua de Dom Hugo

Idąc tą ulicą, mija się kaplicę Matki Bożej Prawdy. Praktycznie zawsze jest zamknięta, ale można zajrzeć przez kratę na złocony, rokokowy ołtarz z posągiem Matki Boskiej.

Na tej samej ulicy pod nr. 32 jest:

3. Casa Museu de Guerra Junqueiro

Ten biały dwór, obecnie muzeum, był domem poety Guerra Junqueiro (1850/23). Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Nicolau Nasoni.

Kontynuujemy wzdłuż Rua de Dom Hugo, wąską uliczką, która zakrzywia się po wschodniej stronie SE, aż dojdziemy do stromych schodów. Te zostały wyryte z pozostałych murów miejskich, które istniały w średniowieczu, które doprowadzają do jednej z najbardziej kolorowych częsci Porto, do:

4. Ribeira district

Zaułki tego historycznego sąsiedztwa mają wiele uroku. Obszar obfituje w sklepiki pod arkadami, kościoły, muzea, zabytki i stare budynki, które były niegdyś eleganckie.

Niezależnie od tego którą aleję się wybierze, każda dochodzi do:

5. Cais de Ribeira

Część nabrzeża w dzielnicy Ribeira, która otwiera się na rzekę Douro. Mieszkańcy przyjeżdżają tu do taniech, tradycyjnych barów(tawern) oraz restauracji serwujących owoce morza. Zostały one zbudowane w pasażu na poziomie ulic starych budynków, co sprawia że z każdej z nich mozna podziwiać piękne widoki na rzekę.

6.  Ponte de Dom Luís I

To jest  połowa trio mostów nad rzeką Douro. Żelazny most został zaprojektowany przez Seyrig, jedenego ze  współpracowników Gustave Eiffel's, w 1886 roku. Posiada górną i dolną część, które to są ścieżkami ruchu do Vila Nova de Gaia.

Po obejrzeniu mostu i rzeki, należy skierować swoje kroki na plac Praça de Ribeira który jest centrum dzielnicy.

7. Praça de Ribeira

Miejscowi, lubią siadywać tutaj w słońcu i opowiadać historie, bajki i baśnie. A zwiedzający mogą stąd podziwiać złoża port-wine po drugiej stronie rzeki Douro w Vila Nova de Gaia.

Teraz skierujmy się na  do:

8. Feitoria Inglesa (Factory House of the British Association)

To jest siedziba Stowarzyszenia Port Wine Shippers. Jeden z najbardziej legendarnych budynków w dzielnicy Ribeira, stoi dokładnie tam gdzie Rua Infante Dom Henrique de Rua krzyże Sao Joao.  Brytyjski konsul John Whitehead zaprojektował tę "fabrykę" w 1786 roku.

Idziemy Rua Infante Dom Henrique do:

9. Casa do Infante

Casa do Infante znajduje się na rogu Rua de Alfândega. Urodzony w Porto Henryk Żeglarz, który ukierunkował Portugalię na Age of Discovery, podobno urodził się w tym domu.

Drogą Rua do Infante Dom Henrique dalej idziemy do:

10. Praça do Infante Dom Henrique

Pomnik Henryka Żeglarza zdobi ten plac w naczelnym miejscu. Tutaj możena odwiedzić zadaszony targ, gdzie ogromną popularnością cieszą się flaki. Chociaż odrzucane przez większość świata zachodniego (z wyjątkiem Florencji),  mówi się, że flaki są ulubionym pokarmem mieszkańców Porto.

Kulminacyjnym punktem tego placu jest:

11. Igreja de Sao Francisco

Pierwotnie był to kościół gotycki. W jego sąsiedztwie znajduje się muzeum , które kiedyś było własnością klasztoru franciszkanów. Kościół ten posiada najbardziej rozrzutne,  spektakularne wnętrze kościoła w Porto - a konkurencja tzreba przyznac jest bardzo ostra.

Za kościołem, na placu jest:

12. Palácio de Bolsa (Pałac giełdowy)

Zajmuje bardzo dużo miejsca, które pierowtnie należało do klasztoru franciszkanów. Słynie z owalnego  pokoju arabskiego, którego witraże i arabeski ponoć  naśladują styl Alhambra w Granadzie. Został zbudowany przez Maurów. Pałac stoi na Rua de Bolsa Rua Ferreira i Borges.

Idąc Rua Ferreira zachód Borges, należy nieznacznie skierowac się na północ do Largo de Sao Domingos. W górnej części tego placu, wzdłuż północno-zachodniej częsci znajduje się:

13. Rua das Flores (Street of Flowers)

Niektórzy turyści uznają to miejsce za najbardziej romantyczną ulicę w Porto. Od dawna znana jest z jakości swoich wyrobów ze srebra, ale to co sprawia, że ??na ulicy architektura jest tak zdumiewająca, są balkony z kutego żelaza.

Ta ulica wychodzi na plac Praça de Almeida Garrett, nazwany na cześć słynnego pisarza portugalskiego. Na tym placu jest:

14. Estaçao de Sao Bento

To jest jedna z najbardziej centralnych stacji kolejowych Porto. Wspaniała sala główna jest ozdobiona dużymi płytkami, na których została przedtsawiona historia transportu w Portugalii.

.

bilety lotnicze porównywarka niskie ceny


Dołącz do nas :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Loltnisko - Katowice Pyrzowice

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach ul. Wolności 90 42-625 Ożarowice tel: 0048 32 39 27 200   0048 32 39 27 200      fax: 0048 32 39 27 376 Parking niestrzeżony Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego funkcjonują...

KENIA: Wyprawa na safari

W dawniejszych czasach zdobywanie trofeów podczas wypraw na safari było jedną z dość popularnych rozrywek. W Europie szczególnie cenione były skóry, ciosy i amulety ze zwierząt afrykańskich. Później na zwierzęta polowali...

Wczasy Korfu

W mitologii greckiej Korfu zajmuje szczególne miejsce. Opiewana tam jest nie tylko jej rajska naturalność, lecz także gościnność (philoxenia) i gotowość jej mieszkańców do niesienia pomocy. Jej pięknem zachwycony był...

10 najpiękniejszych plaż

Od obmywanych turkusowymi wodami złocistych piasków, po targane gwałtownymi falami wybrzeża... Prezentujemy dziesięć najwspanialszych plaż świata według redakcji The Guardian..

wycieczki fakultatywne

Polecamy

O nas

Szanowni Państwo, Drodzy Klienci! Witamy serdecznie na naszej stronie internetowej. Isniejemy na rynku od 1998 r. a turystyką zajmujemy się od ponad 20 lat. Każdy kolejny rok pozwala nam na nabycie...

Wczasy Tunezja

Tunezja jest pełna kontrastów, pełna zieleni, luksusowych hoteli z bogatą północą z prostymi domostwami i biednym południem kraju. Jest to kraj, w którym od wieków krzyżowały się wpływy europejski z...

Miejsca Historyczne w Alanyi

TWIERDZA W ALANYI Twierdza Alanyi otoczona 6,5 km murem obronnym wybudowana została na półwyspie wzniesionym 250 m n.p.m. Pierwotna konstrukcja twierdzy pochodzi z okresu hellenistycznego, jednak swój monumentalny wizerunek zachowany...

Ciekawe miejsca

Świat jest ogromny i piękny! Jego zakątki obfitują w ciekawe miejsca, do których niewątpliwie warto się wybrać. Prezentujemy Państwu zbiór, naszym zdaniem, najciekawszych miejsc. W większosc z nich mieliśmy przyjemność być a...